Gazeta Europejska

Internetowe wydanie Gazety Europejskiej. Zapraszamy do lektury.

Poniżej przedstawiamy archiwalne wydanie Gazety Europejskiej. Obecnie pracujemy nad reaktywacją Redakcji Gazety i zapoczątkowanie
wydawania nowych numerów. Jednocześnie zapraszamy wszystkich uczniów, którzy chcieliby swoje pomysły przelać na papier do kontaktu z Samorządem Uczniowskim.

Pliki PDF można pobrać na pulpit komputera/tabletu i przeczytać w wolnej chwili.

str. 2 Komentarz naczelnego
str. 3 Obyczaje polityków
str. 4 O Portugalii
str. 6 Cierpienia na czterech łapach
str. 8 Kościół a tabu
str. 10 Zaginione cywilizacje
str. 11 Wydarzenia kulturalne
str. 12 Kącik poetycki
str. 13 Od czytelników
str. 14 Test na inteligencje
str. 15 Humor

Portugalia - kraj odkrywców i fanów piłki nożnej
Wydaje się, że Portugalia cieszy się małym zainteresowaniem wśród Polaków. Mamy spore problemy, żeby wymienić ich cechy narodowe, powiedzieć kilka stów o ich kulturze, czy podać choćby trzy miasta (oprócz stolicy - Lizbony), znajdujące się na terenie tego europejskiego państwa. Jeśli ktoś się nas spyta o Francuzów, to powiemy mu, że są zakochanymi w sobie kucharzami, lubującymi się w dobrym winie i tzw. „haute, couture", czyli modzie z najwyższej półki. Z określeniem, dajmy na to Hiszpanów, też nie mamy kłopotu: są to ludzie pełni temperamentu, uwielbiający walki byków i produkujący tysiące gatunków różnych wędlin. Właściwie o każdym państwie europejskim Polacy mają jakieś pojęcie, jedna tylko Portugalia pozostaje zagadką. Tak się składa, że znam dobrze pewnego Portugalczyka o imieniu Sergio, który opowiadał mi co-nieco o swoim narodzie. Chcecie posłuchać?

Cierpienie na czterech łapach
Zwierzęta mogą cierpieć. Żal może nam się robić tylko na myśl o umierających, żyjących w biedzie ludziach. A zwierzęta? Co z tego, że umierają? Przecież są gorsze. My nie chodzimy na czterech Łapach, nie mamy ogona, umiemy mówić, a nie szczekać, ani miauczeć. Jesteśmy lepsi. Po co bronić jakichś „futrzaków"? Po co, skoro żyją krócej? Po co skoro nie myślą? Często zapominamy, że mimo wszystko czują. Również ból.

Zaginione cywilizacje
W życiu codziennym raz na jakiś czas spotykamy się z krótką wzmianką o jednej z wielkich, mitycznych cywilizacji i je upadku - tak na przykład o zaginionej bez wieści Atlantydzie czy Agarcie.
Chociaż wielu próbowało już odnaleźć te i inne miejsca, które nagle w przeciągu kilku dni „zapadły się pod ziemię" (lub, w wypadku Atlantydy, raczej pod wodę...), nikomu nie udało się udowodnić, że takie cywilizacje kiedykolwiek istniały.

Test na inteligencję

Masz przed sobą kilka, zdawałoby się całkiem prostych pytań. Pamiętaj jednak, żeby porządnie się zastanowić zanim odpowiesz! Prawidłowe odpowiedzi znajdziesz w kolejnym numerze Gazety Europejskiej

• Przy dwóch rękach jest dziesięć palców, a przy dziesięciu rękach?
  • W którym miesiącu rolnik kosi siano?
  • Duży człowiek i mały człowiek idą przez las. Mały człowiek jest synem dużego człowieka, ale duży człowiek nie jest ojcem małego człowieka. Kim jest duży człowiek?
  • Na stole było dziewięć much. Trzy muchy zabito. Ile zostało much na stole?

Krótko o historii

Szkoła powstała pod nazwą „Gimnazjum Językowe”

Ola Tarka z 2. klasy Recenzje

Nasza najwierniejsza recenzentka Ola Tarka z 3. klasy gimnazjum zachęca do przeczytania sagi Roberta Jordana. Cykl /Koło czasu/ - to wielka przyjemność dla miłośników literatury fantasy. RECENZJA Zapewne większość uczniów nie przepada za starymi książkami, które stylem pisania czasami za bardzo przypominają szkolne lektury. Jednak fakt, że coś zostało napisane w poprzednim wieku, nie znaczy, że automatycznie nie daje się czytać. Dobrym pr