Spotkania w Europejskiej

Intelektualny maraton z prof. Grzegorzem Kołodko

What a wonderful world - przy dźwiękach piosenki L. Armstronga powitaliśmy prof. Grzegorza Kołodko w murach naszej szkoły. Spotkanie rozpoczęło się z małym opóźnieniem… z winy PKP. Profesor w drodze do naszej szkoły był z tego powodu zafrasowany, ponieważ jest człowiekiem niezwykle rzetelnym. Do każdego niezależnie od wieku i społecznej pozycji odnosi się z estymą.

W pierwszej części spotkania wysłuchaliśmy wykładu pt. "Wędrujący świat", w którym Profesor przedstawił dzieje ludzkości w aspekcie demograficzno-ekonomicznym. Mówił o wędrujących w czasie i przestrzeni wartościach  jako ludzkich ambicjach i pragnieniach będących motorem wszelkich działań… O neoliberalizmie, który według Profesora wykorzystuje wspaniałe hasła uczciwego liberalizmu (wolna przedsiębiorczość, prywatna własność, konkurencja, demokracja) w celach maksymalizacji przychodów wąskich elit kosztem większości społeczeństwa  i oczywiście o globalizacji będącej znakiem naszych czasów.

Po wykładzie wysłuchaliśmy wiersza Wisławy Szymborskiej "Spis" w recytacji uczennicy 2. klasy gimnazjum - Ali Pawłowskiej. A propos wiersza, w którym poetka pyta: Dlaczego rzeczy złe brałam za dobre i czego mi potrzeba, żeby się więcej nie mylić? - Profesor dał nam wszystkim cenną radę: Dużo myślcie, czytajcie i nauczcie się odróżniać dobre publikacje od wszechobecnego chłamu!

Drugą część spotkania w konwencji wywiadu i konferencji prasowej poprowadziły uczennice klasy maturalnej IB 2 - Ola Bykowska i Kasia Tokarz. Padały pytania o udział Profesora w rządzie, o prywatyzację, o wejście Polski do strefy euro, o Klub Bilderberg…

Dla chwili wytchnienia naszego gościa -  szkolny chór Appassionante (Patrycja Okraska, Karolina Sobańska, Zuzia Holwek, Ala Pawłowska, Agnieszka Wichman, Dominika Nowak, Emilia van Wijngaarden) zaśpiewał piosenkę "Świecie nasz" do słów Marka Grechuty i muzyki Jana Kanty-Pawluśkiewicza w aranżacji Joasi Sztachańskiej - uczennicy kl. IB 2.

Profesor w wielu swoich wypowiedziach silnie akcentował pojęcie patriotyzmu i obowiązek solidarności z innymi narodami. Na zakończenie wszyscy chętni otrzymali autograf prof. Grzegorza Kołodko - autora "Wędrującego świata".

Żegnając się z nami Profesor podziękował Oli Bykowskiej i Kasi Tokarz za solidne przygotowanie się do tej nietypowej lekcji. Dziewczyny dostały nawet całusa, ale niestety nasz paparazzo - Kuba Dudarewicz w tym momencie gdzieś się zapodział i musicie uwierzyć na słowo, że tak było.

Relację napisała Elżbieta Garncarek.

Spotkania w Europejskiej
Niełatwa sztuka debatowania: Czy wprowadzenie euro jest korzystne dla gospodarki i obywateli?

W debacie zorganizowanej przez Centrum Informacji o Euro wzięli udział nasi uczniowie. Uczestnicy podzielili się na przeciwników i zwolenników wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej... Wśród pierwszych dominował argument kosztów związanych z przyjęciem euro, a drudzy podkreślali m.in. korzyści wynikające chociażby ze zmniejszenia kosztów transakcyjnych.

Uczyńmy świat lepszym!

Spotkanie z Janiną Ochojską – prezesem Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska odebrała 20 października 2011 r. w Brukseli międzynarodową nagrodę Humanitarian Hero of the Year. Następnego dnia, prosto z lotniska przyjechała do nas. Mimo dużego opóźnienia przylotu spowodowanego awaryjnym lądowaniem w Berlinie, mimo zmęczenia nie chciała nas zawieść i pojawiła się na debacie z cyklu “Spotkania w Europejskiej”. Bardzo, bardzo pięknie dziękujemy! www.pah.org.pl W czasie wykładu i dyskusji z ust samej założycielki Polskiej Akcj

Młodzi w Łodzi - Musi się udać!

Zaniepokojeni migracją młodych ludzi zaprosiliśmy do dyskusji o przyszłości Łodzi Panią Prezydent - Hannę Zdanowską oraz koleżanki i kolegów z innych liceów. Chcieliśmy poznać u źródła plany wyprowadzenia Łodzi z trudnej sytuacji. Okazało się, że nasze marzenia są zbieżne. To oczywiste, że wszyscy dość mamy brudnych, zaniedbanych ulic i domów, że marzymy o czystej i bogatej Łodzi. Jednak celem naszego spotkania nie było powtarzanie truizmów, lecz zdobycie informacji o zamierzeniach, których realizacja mogłaby nas tutaj zatrzymać. Ucieszyło nas, że władze miasta są świadome wszechobecnej łódzkiej biedy, a remedium dos

Echa debaty z europosłem, Panem Jackiem Saryusz-Wolskim

23 stycznia 2009 roku odbyła się debata pt: "Co młodzi Polacy sądzą o rozszerzeniu Unii Europejskiej o nowe kraje?". Od samego rana można było wyczuć w naszej szkole wyjątkową atmosferę. Ekipa telewizyjna i dziennikarka EuroparlTV przygotowywali się do realizacji programu: instalowali w auli swój sprzęt, sprawdzali akustykę, oświetlenie... O godzinie 10. z minutami przybył honorowy gość - europoseł Jacek Saryusz-Wolski. Powitany gromkimi brawami zajął miejsce przeznaczone dla moderatora debaty. Pani dyrektor Urszula Moryc życzyła wszystkim uczestnikom interesującej wymiany myśli i