Osiągnięcia

Nasze talenty: Marta Zabłocka, kl. VI

Z Martą z klasy VI, mistrzynią szachów, porozmawialiśmy o jej wyjątkowej pasji.

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z szachami?


Wszystko przez mojego brata, który zaczął grać. Sama chciałam też zobaczyć, jak to jest… Na początku chodziłam na zajęcia do klubu na osiedlu, gdzie można było właśnie pograć w szachy. Później zapisałam się do bardziej profesjonalnej drużyny – ŁKS Szach-Centrum Łódź - i do dzisiaj właśnie tam uczęszczam.

Możesz krótko opowiedzieć, jak wyglądają Twoje przygotowania do zawodów?


Raz w tygodniu mam indywidualne spotkania, dodatkowo chodzę też we dwójkę razem z kolegą na zajęcia w klubie. Oprócz tego uczęszczam jeszcze do trenera w Pabianicach, który pokazuje nam różne chwyty. Czasem robimy też zadania szachowe, są to takie pozycje do rozwiązania, trzeba przy tym znać odpowiedni ruch. Zdarza mi się również, że wchodzę sobie na różne strony internetowe i gram z przeciwnikami z całego świata.

Treningi przynoszą rezultaty. Masz już na swoim koncie sporo osiągnięć…


Faktycznie, niedawno w swojej kategorii wiekowej do lat 13 zajęłam III miejsce w mistrzostwach województwa w szachach klasycznych, również III miejsce w mistrzostwach województwa w szachach błyskawicznych oraz II miejsce w takich samych zmaganiach w szachach szybkich.

Czym różnią się te poszczególne odmiany?


W szachach klasycznych  czas gry wynosi 45 minut + 30 sekund za wciśnięcie zegarka, w szybkich jest to z kolei 15 minut albo 10 minut + 5 sekund, natomiast w błyskawicznych odpowiednio 3 minuty + 2 sekundy. Najbardziej lubię odmianę szybką albo klasyczną, gdyż szachy błyskawiczne to taka loteria, każdy może wygrać, ponieważ trzeba działać wręcz natychmiastowo.

Miałaś okazję spróbować swoich sił również w turniejach z udziałem zagranicznych graczy.

Całkiem niedawno byłam na turnieju przyjaźni polsko-węgierskiej w Katowicach. Grałam wtedy z obcokrajowcami z Węgier, natomiast na Międzynarodowym Turnieju im. Kazimierza Makarczyka w Łodzi zmierzyłam się z Chinką. Niestety, nie było czasu, by porozmawiać ze sobą po angielsku, gdyż raczej skupiałyśmy się na grze.

Jakie jest Twoje największe marzenia związane z szachami?

Z tych najbliższych, to chciałabym się dostać na mistrzostwa Polski. W październiku jadę na półfinały tych rozgrywek w Spale i pierwsze cztery miejsca awansują do finałowej rozgrywki. Fajnie byłoby się tam znaleźć…

W takim razie życzymy powodzenia i będziemy trzymać kciuki!


Osiągnięcia
Poznajemy artystów malarzy

Podczas szkolnego apelu zostały rozdane dyplomy i upominki za udział w konkursie plastycznym "Mój Artysta" zorganizowanego przez Panią Barbarę Szczęsną-Dyńską . Uczniowie mieli za zadanie stworzyć portret ulubionego

(więcej)
Sara Aziz zwycięzczynią Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego

W II edycji Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego "Dziś uczeń - jutro programista" wzięły udział 2 uczennice klasy 4 naszej szkoły - Sara Aziz i Zuza Kownacka, Bardzo miło nam poinformować, że projekt Sary zajął 1. miejsce! Konkurs polegał na napisaniu interaktywnego programu w języku SCRATCH przedstawiającego prawidłowe zachowanie w sieci internet oraz zagrożenia z tego wynikające. W dniu 9 maja, w siedzibie organizatora konkursu odbyła się gala wręczenia nagród. Sara w przebojowym stylu zaprezentowała swój projekt, zdobywając - oprócz głównej nagrody - także sympatię zgromadzonej publiczności. Gratulujemy uczennicom i opiekunowi: p. A

(więcej)
Melissa Gresner finalistką!

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Melissa otrzymała tytuł finalistki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego dla szkół podstawowych. Gratulacje!

(więcej)
Sportowe sukcesy Artura

Łódzki Okręgowy Związek Pływacki powołał naszego ucznia Artura Arenta w skład Kadry Wojewódzkiej Młodzika. Od długiego czasu podziwiamy osiągnięcia Artura i jego hart ducha. Pływanie to jego hobby - dlatego codzienne wstawanie o piątej rano i wizyta na basenie przed szkołą to - jak twierdzi - "nic takiego". I z nauką radzi sobie również doskonale... Gratulujemy serdecznie!

(więcej)
Sukcesy w olimpiadzie

Wręczono dyplomy uczestnikom ogólnopolskiej olimpiady edukacji wczesnoszkolnej- zimowej sesji „Olimpuska”. Laureatami konkursu z klasy pierwszej zostali: Nel Stevens, Aleksander Durkacz, Janina Krzesińska, Juliusz Stawicki, Mateusz Cuper,

(więcej)
Sukcesy Artura

W naszej szkole jest wielu utalentowanych uczniów. Artur Arent, nasz szóstoklasista, jest jednym z nich. Artur jest nie tylko bardzo dobrym uczniem, ale też wybitnym pływakiem.

(więcej)
Wyniki konkursu RACHMISTRZ

Gratulujemy serdecznie zwycięzcom konkursu matematycznego "Rachmistrz". Oto lista wyróżnionych: kl. IV a: Anna Dudziak, Anna Kaśkiewicz kl. IV b: Zuzanna Kownacka, Mikołaj Sztoch kl. V a : Lidia Broniarczyk, Antonina Nagler kl. VI a: Bartłomiej Bromblik, Wiktor Czerbniak, Bruno Wilk,

(więcej)

Newsletter: go

Partnerzy