E-twinning w klasie I

Mijający rok szkolny, był dla klasy 1 niezwykle „kulturalny”. Tym razem mowa nie o dobrym wychowaniu, lecz o międzynarodowym projekcie eTwinning, który klasa realizowała wraz ze szkołą partnerską z Łotwy. Owa „kulturalność”, w tym znaczeniu,to inaczej obcowanie z kulturą innego kraju, a także z muzyką klasyczną. Projekt zatytułowany „Classical music also for kids”(Muzyka klasyczna także dla dzieci), miał na celu uwrażliwienie młodych odbiorców na swoje walory estetyczne, zapoznanie ze słynnymi kompozytorami muzyki poważnej oraz rozwinięcie kreatywnego myślenia u uczniów. Ponad to miał on za zadanie zbliżyć do siebie kultury dwóch słowiańskich państw -Polski i Łotwy. Początkowo projekt miał opierać się na filmach animowanych, w których ścieżką dźwiękową jest muzyka klasyczna. Pierwszą bajką, która została poddana analizie dzieci, zarówno z naszej szkoły, jak i ze szkoły łotewskiej, były „Trzy małe świnki”, w której wykorzystano utwór muzyczny Jonathana Brahmsa „Hungarian Dance”.Uczniowie najpierw wysłuchali utworu, nie oglądając bajki, następnie stworzyli ilustracje muzyczne, inspirowane wysłuchanym utworem. Końcowym etapem było oglądanie bajki i porównanie skojarzeń dzieci ze sceną w filmie animowanym, w której ów utwór wystąpił. Ten sam proces równolegle odbywał się u naszych partnerów na Łotwie. Po ukończeniu tego etapu uczniowie obu szkół porównywali swoje muzyczne ilustracje.

Zabawa z muzyką klasyczną bardzo się dzieciom spodobała, stąd wziął się pomysł, aby „nie stawiać im szklanych dachów” i pozwolić działać. Owocem tej zabawy jest „Muzyczne zoo”, inspirowane miniaturami muzycznymi Camille Saint-Saënsa, zatytułowanymi “Karnawał zwierząt”. Dzieci przez okres trwania projektu, ilustrowały kolejno wysłuchane miniatury, próbując najpierw odgadnąć, jakie zwierze „opisuje” muzyka. W ten sposób stworzyły swoje własne, klasowe zoo. W owym ogrodzie zoologicznym „zamieszkały” takie zwierzęta, jak: kangury, ryby, łabędzie, osły, kuany (osły azjatyckie), kury i koguty, żółwie, słonie oraz ptaki.
Ostatnim etapem projektu, było wspólne stworzenie komiksu, inspirowanego rockową wariacją na temat utworu „In the Hall of the Mountain King”. Uczniowie klasy 1 stworzyli fabułę oraz pierwszą część komiksu, która została wysłana do naszych łotewskich przyjaciół. Po kilku tygodniach wrócił do nas komiks już z rozwinięciem i zakończeniem. Byliśmy bardzo zaskoczeni, tym jak potoczyły się losy naszego komiksowego bohatera. Myśleliśmy, że powstanie z tego horror, ale…nasi przyjaciele mieli Inn pomysł. Efekt naszej pracy, można obejrzeć poniżej. Zapraszamy do lektury!

eTwinning comics with music

More PowerPoint presentations from Santa Zaula

Poznajemy artystów malarzy

Podczas szkolnego apelu zostały rozdane dyplomy i upominki za udział w konkursie plastycznym "Mój Artysta" zorganizowanego przez Panią Barbarę Szczęsną-Dyńską . Uczniowie mieli za zadanie stworzyć portret ulubionego

Sara Aziz zwycięzczynią Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego

W II edycji Wojewódzkiego Konkursu Informatycznego "Dziś uczeń - jutro programista" wzięły udział 2 uczennice klasy 4 naszej szkoły - Sara Aziz i Zuza Kownacka, Bardzo miło nam poinformować, że projekt Sary zajął 1. miejsce! Konkurs polegał na napisaniu interaktywnego programu w języku SCRATCH przedstawiającego prawidłowe zachowanie w sieci internet oraz zagrożenia z tego wynikające. W dniu 9 maja, w siedzibie organizatora konkursu odbyła się gala wręczenia nagród. Sara w przebojowym stylu zaprezentowała swój projekt, zdobywając - oprócz głównej nagrody - także sympatię zgromadzonej publiczności. Gratulujemy uczennicom i opiekunowi: p. A

Melissa Gresner finalistką!

Z ogromną przyjemnością informujemy, że Melissa otrzymała tytuł finalistki Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego dla szkół podstawowych. Gratulacje!

Sportowe sukcesy Artura

Łódzki Okręgowy Związek Pływacki powołał naszego ucznia Artura Arenta w skład Kadry Wojewódzkiej Młodzika. Od długiego czasu podziwiamy osiągnięcia Artura i jego hart ducha. Pływanie to jego hobby - dlatego codzienne wstawanie o piątej rano i wizyta na basenie przed szkołą to - jak twierdzi - "nic takiego". I z nauką radzi sobie również doskonale... Gratulujemy serdecznie!

Sukcesy w olimpiadzie

Wręczono dyplomy uczestnikom ogólnopolskiej olimpiady edukacji wczesnoszkolnej- zimowej sesji „Olimpuska”. Laureatami konkursu z klasy pierwszej zostali: Nel Stevens, Aleksander Durkacz, Janina Krzesińska, Juliusz Stawicki, Mateusz Cuper,

Sukcesy Artura

W naszej szkole jest wielu utalentowanych uczniów. Artur Arent, nasz szóstoklasista, jest jednym z nich. Artur jest nie tylko bardzo dobrym uczniem, ale też wybitnym pływakiem.

Wyniki konkursu RACHMISTRZ

Gratulujemy serdecznie zwycięzcom konkursu matematycznego "Rachmistrz". Oto lista wyróżnionych: kl. IV a: Anna Dudziak, Anna Kaśkiewicz kl. IV b: Zuzanna Kownacka, Mikołaj Sztoch kl. V a : Lidia Broniarczyk, Antonina Nagler kl. VI a: Bartłomiej Bromblik, Wiktor Czerbniak, Bruno Wilk,