Home

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (ang.: World Book and Copyright Day

Idea święta zrodziła się w Katalonii, gdzie 23  kwietnia obchodzony jest  Dzień Św. Jerzego.Zgodnie z długą tradycją Katalończycy obdarowują się tego dnia książkami i czerwonymi różami.

W 1995 roku, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców,UNESCOustanowiła 23 kwietnia Dniem Książki i Praw Autorskich.
W dziejach literatury światowej to data szczególna – rocznice urodzin lub śmierci wielkich pisarzy, m.in.: Miquela de Cervantesa, Williama Szekspira, Vladimira Nabokova.

Dzień Książki i Praw Autorskich służy promowaniu czytelnictwa i
 ochrony własności intelektualnej. Na całym świecie podejmowane są z tej okazji różne inicjatywy:wystawy, wykłady, spotkania z twórcami. W Hiszpanii król wręcza Premio Cervantes – najważniejszą nagrodę literacką dla autora hiszpańskojęzycznego dzieła. W wielu krajach księgarze obniżają ceny, rozdają dzieciom talony na książki, a część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży przekazują organizacjom humanitarnym.
W Polsce Dzień Książki i Praw Autorskich organizujemy od 2007 roku.

My również świętujemy. 23 kwietnia będzie można obejrzeć w bibliotece wystawę pt. „Książki z autografem”. W naszej rozwijającej się kolekcji mamy już znakomite nazwiska: Norman Davies, Grzegorz Kołodko, Janina Ochojska, Anna Onichimowska, Andrzej Sapkowski, Michał Rusinek, Izabella Klebańska, Joanna Podolska i Igor Rakowski-Kłos.

Zapraszamy i zachęcamy do rozpowszechniania sympatycznego zwyczaju obdarowywania się książkami i wiosennymi kwiatami w Dniu Książki i Praw Autorskich!Newsletter: go
Końcowe egzaminy

W ostatnim dniu egzaminu gimnazjalnego wszyscy odczuli ulgę.... Teraz już tylko czekamy na wyniki. Humory - jak widać - nie najgorsze... :)

(więcej)
Dzień Otwarty dla kandydatów do klas szóstej i siódmej

23 lutego zapraszamy na zajęcia otwarte dla kandydatów do klasy szóstej i siódmej (wg nowego systemu edukacji) Zajęcia edukacyjne klas dwujęzycznych 1-3 SE GIMNAZJUM:

(więcej)
Lekcja geografii... w Hiszpanii -publikacja artykułu

Czym różnią się zajęcia geografii i przyrody w Hiszpanii od tych prowadzonych w Polsce? Obserwacje na ten temat zawarła w swoim artykule,

(więcej)

Partnerzy