Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (ang.: World Book and Copyright Day

Idea święta zrodziła się w Katalonii, gdzie 23  kwietnia obchodzony jest  Dzień Św. Jerzego.Zgodnie z długą tradycją Katalończycy obdarowują się tego dnia książkami i czerwonymi różami.

W 1995 roku, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców,UNESCOustanowiła 23 kwietnia Dniem Książki i Praw Autorskich.
W dziejach literatury światowej to data szczególna – rocznice urodzin lub śmierci wielkich pisarzy, m.in.: Miquela de Cervantesa, Williama Szekspira, Vladimira Nabokova.

Dzień Książki i Praw Autorskich służy promowaniu czytelnictwa i
 ochrony własności intelektualnej. Na całym świecie podejmowane są z tej okazji różne inicjatywy:wystawy, wykłady, spotkania z twórcami. W Hiszpanii król wręcza Premio Cervantes – najważniejszą nagrodę literacką dla autora hiszpańskojęzycznego dzieła. W wielu krajach księgarze obniżają ceny, rozdają dzieciom talony na książki, a część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży przekazują organizacjom humanitarnym.
W Polsce Dzień Książki i Praw Autorskich organizujemy od 2007 roku.

My również świętujemy. 23 kwietnia będzie można obejrzeć w bibliotece wystawę pt. „Książki z autografem”. W naszej rozwijającej się kolekcji mamy już znakomite nazwiska: Norman Davies, Grzegorz Kołodko, Janina Ochojska, Anna Onichimowska, Andrzej Sapkowski, Michał Rusinek, Izabella Klebańska, Joanna Podolska i Igor Rakowski-Kłos.

Zapraszamy i zachęcamy do rozpowszechniania sympatycznego zwyczaju obdarowywania się książkami i wiosennymi kwiatami w Dniu Książki i Praw Autorskich!

Piknik Naukowy

"Naj­piękniej­szą rzeczą, ja­kiej możemy doświad­czyć, jest ocza­rowa­nie ta­jem­nicą. Jest to uczu­cie, które stoi u ko­leb­ki praw­dzi­wej sztu­ki i praw­dzi­wej nauki. Ten, kto go nie zna i nie pot­ra­fi się dzi­wić, nie pot­ra­fi doz­na­wać zachwy­tu, jest mar­twy, niczym zdmuchnięta świeczka." (Albert Einstein) - 10 maja nasi gimnazjaliści odkrywali przed uczniami zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej tajniki fizyki i chemii. Na twarzach

Dzień Otwarty dla kandydatów do klas szóstej i siódmej

23 lutego zapraszamy na zajęcia otwarte dla kandydatów do klasy szóstej i siódmej (wg nowego systemu edukacji) Zajęcia edukacyjne klas dwujęzycznych 1-3 SE GIMNAZJUM:

Lekcja geografii... w Hiszpanii -publikacja artykułu

Czym różnią się zajęcia geografii i przyrody w Hiszpanii od tych prowadzonych w Polsce? Obserwacje na ten temat zawarła w swoim artykule,