Ciekawe lekcje

Enrico Prampolini - magia sztuki

W czwartek 21.09 grupa uczniów z profilu artystycznego klas VII, II i III została zaproszona do muzeum MS2 na wystawę  ENRICO PRAMPOLINI. FUTURYZM, SCENOTECHNIKA I TEATR POLSKIEJ AWANGARDY. Wraz z kuratorem wystawy obejrzeliśmy ciekawe obrazy artysty, jego podejście do scenotechniki oraz rozwój futuryzmu w rejonie włoskim.

Enrico Prampolini to jedna z najważniejszych osobowości artystycznych międzynarodowej awangardy. W jego twórczości odnaleźć można echa niemal wszystkich prądów nowej sztuki I połowy XX w.: od futuryzmu, który współtworzył wraz z ugrupowaniem Filippa Tommasa Marinettiego, przez dadaizm, konstruktywizm i surrealizm, aż po udział w kręgu paryskich abstrakcjonistów: Cercle et Carré. Był malarzem, rzeźbiarzem, scenotechnikiem, choreografem, architektem, grafikiem, tworzył reklamy, plakaty, fotomontaże, wielkie murale, oprawy plastyczne do kilku filmów. Był organizatorem życia artystycznego w Paryżu, Pradze i Rzymie, a także kuratorem ostatniej międzynarodowej wystawy scenotechniki awangardowej na VI Triennale w Mediolanie (1936).

Tagi: wycieczki
Ciekawe lekcje
2010 - Rok Chopina

29 listopada nauczyciele języka polskiego, muzyki oraz historii zaprosili uczniów na lekcję otwartą poświęconą życiu i twórczości Fryderyka Chopina, z okazji 200 rocznicy jego urodzin. W przygotowaniu uroczystości pomogli uczniowie klasy III naszego gimnazjum oraz – gościnnie – uczniowie Szkoły Muzycznej z ulicy Sosnowej. Całość była połączeniem żywej muzyki, śpiewu i recytacji. Została też okraszona materiałami multimedialnymi: filmami, fotografiami oraz genialnymi rysunkami satyrycznymi Zbigniewa Jujki. Jednak największy aplauz widowni wywołały współczesne aranżacje utworów mistrza.

Lekcja języka polskiego, metodą dramy

Lektura pt. "Krzyżacy" bardzo spodobała się uczniom klasy I gimnazjum. Dyskutowali o niej chętnie i z dużym zaangażowaniem, dlatego pomyślałam, że muszę znaleźć ujście dla ich emocji. Do tego najlepiej nadaje się drama. Uczniowie z entuzjazmem przyjęli pomysł wcielenia się w role bohaterów "Krzyżaków": Zbyszka, Danusi, księżnej Danuty Mazowieckiej czy Hlawy. Do inscenizacji wybraliśmy fragment pasowania rannego Zbyszka na rycerza. Uczniowie zostali podzieleni na dwie konkurujące grupy i mieli do dyspozycji tekst lektury oraz tekst źródłowy (historyczny) na temat ceremonii pasowania (kolejność czynności, tekst modlitwy i przysięgi). Na odbiór całości du

Strona: 123456