About the programme

The school offers primary and secondary education in bilingual classes based on the Polish national curriculum for the Polish and foreign students.  Bilingual classes (with both Polish and English as languages of instruction) are available for 6 to 18 year-old students.

General information about the school:

Szkola Europejska, founded in 1992, offers general education at the primary, middle-years and secondary (grammar) stage for students aged 6 - 19.   The school's curriculum offers bilingual teaching in Polish and English in all of the core subjects leading to the final certificate of secondary education: the Polish Matura (taken in Polish and partly in English). The foreign students take up an intensive course in Polish to catch up and may sit for the final examination which is specially designed by the Ministry of Education for the students coming to Poland from abroad (with the lower level of the Polish language).

Each student  has the opportunity to obtain international certificates in three foreign languages: English, Spanish, French/German, at  levels: B1, B2, C1, or C2. Students may also receive the European Computer Driving Licence (ECDL) - an international diploma of information technology, certifying a proficient level of computer skills.

Our teaching methods include active learning and interdisciplinary research projects developed by students both individually and in teams. The students gain basic skills such as organising, assessing and planning their own learning, efficient team-working and solving problems in a creative way.  Sports activities include tennis, swimming, horse-riding, dancing and self-defence  techniques.

Educational resources:  Apart from the well equipped science classrooms, the school also offers computer and multimedia workrooms. The fully computerised school library offers  popular and scientific publications, a selection of video and audio materials, over a hundred  periodicals, internet access, etc. Students also use the school performance hall audio equipment for presentations of their individual and team projects, as well as  theatre performances.

The first graduates left the school in 1997, achieving an average grade of 4.5 in their final certificates of secondary education (5 is the highest possible). The high average results obtained in subsequent years led to one of the best ranking positions held by the school each year. Students have taken part in many  different regional and national subject competitions, achieving outstanding results. Our graduates have gone on to complete their studies at Polish and foreign universities*  in fields such as international relations, business and economics, law, finance and banking, medicine, linguistics and technical departments.

Szkoła Europejska:  Licensed TELC Examination Centre,

* Our graduates have been matriculated at the following universities:
University of Cambridge, University of Oxford,  London School of Business and Management,    London School of   Arts,  University of Aberdeen,  London School of South African Studies, Napier University of Edinburgh, Maastricht University, University of Birmingham , University of Warwick,  Aston University, Coventry University of  International  Law,  International Faculty of Engineering of  Technical University in Łodź,  Uniwersytet  Warszawski, Uniwersytet Łódzki, etc.

Tagi: program
Piknik Naukowy

"Naj­piękniej­szą rzeczą, ja­kiej możemy doświad­czyć, jest ocza­rowa­nie ta­jem­nicą. Jest to uczu­cie, które stoi u ko­leb­ki praw­dzi­wej sztu­ki i praw­dzi­wej nauki. Ten, kto go nie zna i nie pot­ra­fi się dzi­wić, nie pot­ra­fi doz­na­wać zachwy­tu, jest mar­twy, niczym zdmuchnięta świeczka." (Albert Einstein) - 10 maja nasi gimnazjaliści odkrywali przed uczniami zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej tajniki fizyki i chemii. Na twarzach

Dzień Otwarty dla kandydatów do klas szóstej i siódmej