2014 r. – 25 lat Wolności i 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej

25 lat Wolności i 10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej – przede wszystkim tym wydarzeniom  dedykujemy tegoroczny Dzień Szkoły Europejskiej – tak rozpoczęli szkolne święto Natalia Maciejewska i Bartek Jodziewicz.

Wolność zaczęła się w Polsce!
4 czerwca 1989 roku odbyły się wybory, w których zwyciężyła
„Solidarność”. Ta data symbolizuje początek wielkich przemian nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie Środkowej i Wschodniej.
By lepiej zrozumieć znaczenie zmian, jakie zaszły w ostatnim ćwierćwieczu, przenieśliśmy się w czasy socjalistycznej Polski. Za sprawą Polskich Kronik Filmowych, scen filmowych  i  kabaretowych, osobistych wspomnień oraz wystawy „Pan tu nie stał, czyli kolejka po design w PRL” – poczuliśmy klimat minionej epoki. Wszystkie eksponaty pochodzą z naszych domów, a ich ilość i różnorodność zaskoczyła nas samych. Zobaczyliśmy m.in.: kartki reglamentacyjne na żywność, radia lampowe, magnetofon szpulowy, maszynę do pisania, telefony, pocztówki dźwiękowe, płyty winylowe, szkolne tarcze, książki, gazety i wiele, wiele innych przedmiotów codziennego użytku.
Emma Hasiak zaśpiewała i zagrała na gitarze – Przeżyj to sam
– utwór, który po dwóch dniach od premiery w kwietniu 1982 r. został zdjęty przez cenzurę z anteny radiowej „Trójki”; trwał wtedy w Polsce stan wojenny.
Niełatwa i długa była polska droga do wolności, a jednak udało się! Dziś możemy cieszyć się nią w pełni, ale i nieustannie musimy dbać o nią, ponieważ nigdy nie jest dana raz na zawsze.

Z aplauzem przyjęte zostały wywiady uczniów, w których pytali rodziców, dziadków, znajomych m.in. o rozumienie wolności i ocenę ostatniego 25-lecia.
Pan Jakub Wrąbel z Centrum Informacji o Euro przy NBP nieoczekiwanie postanowił nagrodzić autorów wywiadów, co wzbudziło ogólną radość. Ponadto nasz gość przeprowadził  lekcję/quiz „10 lat w Unii Europejskiej, czyli co warto wiedzieć?”. I tu także posypały się nagrody, za które serdecznie dziękujemy.
Nasyceni wiedzą, z przyjemnością udaliśmy się na poczęstunek nawiązujący do czasów PRL: gorąca grochówka, pyszny smalec, pajdy chrupiącego chleba i… niespodzianka – najprawdziwszy saturator z gazowaną wodą, do wyboru z sokiem lub bez.
Dla dzieci i młodzieży była to nowość, a dla dorosłych, przynajmniej niektórych, sentymentalna podróż
J.

W finale Dnia Szkoły Europejskiej posadziliśmy Drzewko Wolności, a w niebo poszybowały biało-czerwone balony.  (E.G.)

I... już po wakacjach!

Zapraszamy wszystkich uczniów klas 3-7 oraz II i III gimnazjum na uroczyste rozpoczęcie nowego roku w dniu 4 września 2017 r. w auli naszej szkoły. Życzymy sukcesów i wiele satysfakcji w zdobywaniu ciekawych informacji z różnych dziedzin wiedzy!

Żegnamy rok szkolny

Kolejny rok nauki za nami. Dziś uroczyste zakończenie roku szkolnego. Dla uczniów klas III - ostatnie w murach naszej szkoły. Najlepsi gimnazjaliści odebrali nagrody z rak pani dyrektor Urszuli Moryc i wychowawców. Gratulowano także rodzicom. Uczniowie po raz kolejny oczarowali nas swoim perfekcyjnym angielskim podczas spektaklu opartego na motywach opowieści o Harrym Potterze. Były też chwile wspomnień, wzruszające podziękowania i życzenia oraz upominki od młodszych kolegów. Aż łezka zakręciła się w oku... Jesteśmy przekonani, że po takim pożegnaniu nasi absolwenci o nas nie zapomną i będą nas odwiedzać. A zatem - do zobaczenia!

Piknik Naukowy

"Naj­piękniej­szą rzeczą, ja­kiej możemy doświad­czyć, jest ocza­rowa­nie ta­jem­nicą. Jest to uczu­cie, które stoi u ko­leb­ki praw­dzi­wej sztu­ki i praw­dzi­wej nauki. Ten, kto go nie zna i nie pot­ra­fi się dzi­wić, nie pot­ra­fi doz­na­wać zachwy­tu, jest mar­twy, niczym zdmuchnięta świeczka." (Albert Einstein) - 10 maja nasi gimnazjaliści odkrywali przed uczniami zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej tajniki fizyki i chemii. Na twarzach gości widać było zdumienie, zachwyt i ogromne zainteresowanie. Kto wie, może jest wśród nich przyszły odkrywca?

Spotkanie z pisarką Panią Joanną Fabicką

Zaprosiliśmy do szkoły Joannę Fabicką – autorkę ciekawych książek dla młodzieży i całkiem dorosłych czytelników. Pani Joanna okazała się być świetną gawędziarką, a przede wszystkim niezwykle serdecznym, wrażliwym człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru. W cyklu powieściowym o Rudolfie Gąbczaku i jego zwariowanej rodzinie udowadnia, że humor (czasami absurdalny) pozwala dystansować się od wielu trudnych sytuacji, w których bywamy - niezależnie od wieku. Zainteresowanie czytelników sprawiło, że autorka stworzyła niemalże sagę Gąbczaków (5 tomów). Porusza w niej istotne probl

Happy Easter!

Życzymy radosnych, wyjątkowo udanych Świąt Wielkanocnych oraz prawdziwego relaksu w wiosennej atmosferze wśród przyjaciół i najbliższych!

XVII Konkurs Języka Angielskiego w Szkole Europejskiej dla szkół podstawowych

Uwaga pasjonaci języka angielskiego! Zapraszamy do udziału w XVII Konkursie Języka Angielskiego, organizowanego przez naszą szkołę dla uczniów szkół podstawowych z Łodzi i okolic. Zgłoszenia przyjmujemy tylko do 7 kwietnia! Warto spróbować swoich sił - cenne nagrody czekają! Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie poniżej w pliku. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt z naszą szkołą - w celu uzyskania informacji dotyczących terminów poszczególnych etapów konkursu i zakresu materiału.

Wystawa prac Karoliny

Sztuka nas szuka…… i znajduje. Zapraszamy na wystawę prac Karoliny Leszczyńskiej – uczennicy 3. klasy gimnazjum. Karolinę często można spotkać na szkolnym korytarzu pochyloną nad kartką papieru. Rysuje i maluje od lat. Jest samoukiem, a swój artystyczny warsztat doskonali, tworząc kolejne prace, ostatnio nawet codziennie. W ręku Karoliny jest nie tylko ołówek czy kredka, ale i mazak, promarker, cienkopis i oczywiście pędzel. Korzysta z dobrych rad o technikach plastyczn