2015 r. – 70. rocznica zakończenia II wojny światowej – Wojna w oczach dziecka

- Jeśli wyzbędziemy się uczucia nienawiści w stosunku do drugiego człowieka i potrafimy wybaczać krzywdy, wtedy staniemy się wolni – zapamiętajmy te słowa wypowiedziane przez pana Tadeusza Borowskiego, naszego honorowego gościa w Dniu Szkoły Europejskiej, dniu pełnym mocnych wrażeń!

Wojna w oczach dziecka była głównym motywem tegorocznego święta szkoły. Wspomnienia pana Tadeusza Borowskiego przybliżyły nam obraz wielokulturowej przedwojennej Łodzi i tragiczne lata II wojny światowej widzianej oczami chłopca, którego dzieciństwo skończyło się zbyt wcześnie. Pan Tadeusz Borowski mając zaledwie kilkanaście lat, ratował życie innym. W wieku 12 lat został zaprzysiężony do Armii Krajowej. Przez długie lata milczał, dziś dzieli się z młodymi ludźmi swoimi przeżyciami, twierdząc, że to co robił, wynikało po prostu z ludzkiej przyzwoitości.

W Dniu Szkoły Europejskiej gościliśmy także Kacpra Olszewskiego – ucznia Gimnazjum im. Noblistów Polskich w Strykowie. Kacper w monodramie „Rowerek” opowiedział nam prawdziwą historię małego chłopca, który w czasie wojny nieświadomie brał udział w konspiracji. Spektakl oparty na książce „Zaklęcie na <w>” Michała Rusinka w interpretacji Kacpra poruszył nas do głębi.

Wojna to zaklęcie, które powoduje, że przestajemy widzieć kolory. Widzimy tylko ludzi białych i czarnych, przyjaciół i wrogów, dobrych i złych. Nie interesuje nas, jacy są  naprawdę. Nie chcemy z nimi rozmawiać. Nie widzimy, jak bardzo są do nas podobni. I przez to przegrywamy. Wojna jest przez to zawsze przegrana, dla obu stron
– te słowa ukazują bezsens konfliktów zbrojnych. Płynie z nich humanitarny przekaz  największej wartości, jaką jest szacunek dla człowieka!

Dzień Szkoły Europejskiej zakończyliśmy w Parku im. Szarych Szeregów, składając hołd pod pomnikiem Martyrologii Dzieci, zwanym pomnikiem Pękniętego Serca.

Dziękujemy naszym wspaniałym i wyjątkowym gościom za uświetnienie Dnia Szkoły Europejskiej. Dziękujemy Oliwii za poruszające wykonanie „Syberiady”, Emmie za dawkę optymizmu w piosence „Zbudujemy dom” oraz Wiktorii, Sarze, Tomkowi, Michałom, Witkowi i Mikołajowi za aktywny udział w uroczystości.

I... już po wakacjach!

Zapraszamy wszystkich uczniów klas 3-7 oraz II i III gimnazjum na uroczyste rozpoczęcie nowego roku w dniu 4 września 2017 r. w auli naszej szkoły. Życzymy sukcesów i wiele satysfakcji w zdobywaniu ciekawych informacji z różnych dziedzin wiedzy!

Żegnamy rok szkolny

Kolejny rok nauki za nami. Dziś uroczyste zakończenie roku szkolnego. Dla uczniów klas III - ostatnie w murach naszej szkoły. Najlepsi gimnazjaliści odebrali nagrody z rak pani dyrektor Urszuli Moryc i wychowawców. Gratulowano także rodzicom. Uczniowie po raz kolejny oczarowali nas swoim perfekcyjnym angielskim podczas spektaklu opartego na motywach opowieści o Harrym Potterze. Były też chwile wspomnień, wzruszające podziękowania i życzenia oraz upominki od młodszych kolegów. Aż łezka zakręciła się w oku... Jesteśmy przekonani, że po takim pożegnaniu nasi absolwenci o nas nie zapomną i będą nas odwiedzać. A zatem - do zobaczenia!

Piknik Naukowy

"Naj­piękniej­szą rzeczą, ja­kiej możemy doświad­czyć, jest ocza­rowa­nie ta­jem­nicą. Jest to uczu­cie, które stoi u ko­leb­ki praw­dzi­wej sztu­ki i praw­dzi­wej nauki. Ten, kto go nie zna i nie pot­ra­fi się dzi­wić, nie pot­ra­fi doz­na­wać zachwy­tu, jest mar­twy, niczym zdmuchnięta świeczka." (Albert Einstein) - 10 maja nasi gimnazjaliści odkrywali przed uczniami zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej tajniki fizyki i chemii. Na twarzach gości widać było zdumienie, zachwyt i ogromne zainteresowanie. Kto wie, może jest wśród nich przyszły odkrywca?

Spotkanie z pisarką Panią Joanną Fabicką

Zaprosiliśmy do szkoły Joannę Fabicką – autorkę ciekawych książek dla młodzieży i całkiem dorosłych czytelników. Pani Joanna okazała się być świetną gawędziarką, a przede wszystkim niezwykle serdecznym, wrażliwym człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru. W cyklu powieściowym o Rudolfie Gąbczaku i jego zwariowanej rodzinie udowadnia, że humor (czasami absurdalny) pozwala dystansować się od wielu trudnych sytuacji, w których bywamy - niezależnie od wieku. Zainteresowanie czytelników sprawiło, że autorka stworzyła niemalże sagę Gąbczaków (5 tomów). Porusza w niej istotne probl

Happy Easter!

Życzymy radosnych, wyjątkowo udanych Świąt Wielkanocnych oraz prawdziwego relaksu w wiosennej atmosferze wśród przyjaciół i najbliższych!

XVII Konkurs Języka Angielskiego w Szkole Europejskiej dla szkół podstawowych

Uwaga pasjonaci języka angielskiego! Zapraszamy do udziału w XVII Konkursie Języka Angielskiego, organizowanego przez naszą szkołę dla uczniów szkół podstawowych z Łodzi i okolic. Zgłoszenia przyjmujemy tylko do 7 kwietnia! Warto spróbować swoich sił - cenne nagrody czekają! Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu znajdziecie poniżej w pliku. Osoby zainteresowane udziałem prosimy o kontakt z naszą szkołą - w celu uzyskania informacji dotyczących terminów poszczególnych etapów konkursu i zakresu materiału.

Wystawa prac Karoliny

Sztuka nas szuka…… i znajduje. Zapraszamy na wystawę prac Karoliny Leszczyńskiej – uczennicy 3. klasy gimnazjum. Karolinę często można spotkać na szkolnym korytarzu pochyloną nad kartką papieru. Rysuje i maluje od lat. Jest samoukiem, a swój artystyczny warsztat doskonali, tworząc kolejne prace, ostatnio nawet codziennie. W ręku Karoliny jest nie tylko ołówek czy kredka, ale i mazak, promarker, cienkopis i oczywiście pędzel. Korzysta z dobrych rad o technikach plastyczn