Aktualności

2012 r. – Poznajemy kraje strefy euro

“Zjednoczona w różnorodności” - motto Unii Europejskiej oznacza, że jesteśmy zjednoczeni w wysiłkach na rzecz pokoju i dobrobytu, a mnogość kultur, tradycji i języków nie może nam w tym przeszkodzić. By jednak rozumieć Europę, musimy ją nieustannie poznawać i temu właśnie służy Dzień Szkoły Europejskiej, który w tym roku obchodziliśmy 31 maja pod hasłem „Poznajemy kraje strefy euro”.

Świętowanie rozpoczęliśmy od uroczystego wykonania Hymnu Szkoły Europejskiej. W programie mieliśmy dwa konkursy, degustację europejskich dań i „balonowy happening”. Pierwszy konkurs „Potrawy narodowe krajów strefy euro” polegał na przygotowaniu i zaprezentowaniu przez uczniów dań z 17 krajów.

Już od porannych godzin uczniowie krzątali się wokół aranżacji stołów. Aulę wypełniły zapachy wcześniej przyrządzonych kulinariów. Wszystkie klasy bardzo ambitnie podeszły do konkurencji. Niektóre stoły uginały się od bogactwa potraw, ale oczywiście nie ilość była tu najważniejsza. Jury przy wyborze zwycięzcy wzięło po uwagę m.in. ustną prezentację, estetykę potraw, różnorodność menu.
I miejsce zdobyła klasa 2., zapoznając nas z kuchnią fińską (zupa z kiełbasy – makkarakeitto), francuską (rogaliki z ciasta francuskiego z jabłkiem i z farszem warzywnym, ratatouille), grecką (tzatzyki, sałatka owocowa, musaka) i hiszpańską (paella, tortilla, flan). Ważnym atutem zwycięskiej klasy był udział wszystkich uczniów w prezentacji pełnej ciekawostek.
Klasa 2. w nagrodę otrzyma dzień wolny od pytania, kartkówek, klasówek oraz „ucztę europejską” ufundowaną przez szkołę, do wyboru pizza lub chińszczyzna ( w końcu Europa otwiera się na Chiny), a na deser tort.
Dwa wyróżnienia przypadły 1. klasie gimnazjum i 1. klasie liceum. Nagrodą będzie słodki poczęstunek w terminie wybranym przez uczniów i wychowawców.

Drugi konkurs „Kraje strefy euro – skojarzenia” poprowadzili nasi goście z Centrum Informacji o Euro. Już na wstępie zostaliśmy obdarowani skarbonkami w kształcie symbolu euro. Dyrektor Centrum - pan Marek Chałas i pan Jakub Wrąbel pytali nas o skojarzenia
z poszczególnymi krajami w odniesieniu do ich kultury, historii i współczesności. Odpowiedzi tożsame z najczęstszymi skojarzeniami innych Europejczyków nagradzane były czekoladowymi monetami euro. Laureatami zostali uczniowie, którzy zgromadzili najwięcej monet. Wiktoria Dunin-Imbro z 1. klasy gimnazjum i Michał Grala z 1. klasy liceum
otrzymali za zajęcie 1. i 2. miejsca USB w kształcie sztabki złota i torby pełne niespodzianek (kubki termiczne, breloczki , pokrowce na telefon, skarbonki, bombonierki). Podobnym zestawem została wyróżniona Kasia Pawlak z 1. kl. gimnazjum. Przyszedł czas na degustację. Wszystkie potrawy okazały się efektowne nie tylko dla oka, ale i dla podniebienia. To był naprawdę europejski brunch!
     Dzień Szkoły Europejskiej zakończyliśmy symbolicznym wypuszczeniem żółto-niebieskich balonów, pamiętając o idei zjednoczonej Europy, której jesteśmy nieodłączną częścią. Gratulujemy zwycięzcom, dziękujemy Gościom, Rodzicom (domyślamy się Państwa udziału w naszym święcie), Nauczycielom, Uczniom i do zobaczenia za rok!

E.G.


Aktualności
ALL THE BEST!

Wszystkim sympatykom naszej szkoły życzymy uśmiechniętych, pełnych relaksu, spokojnych Świąt Wielkanocnych oraz wiosennego nastroju aż do wakacji!

(więcej)
Umiemy debatować...

W debacie oksfordzkiej zatytułowanej: „ Czy ochrona przyrody powinna być wzmocniona? ” uczniowie wzięli udział 13 grudnia. Przeciw

(więcej)
Mikołaj spotkał się z uczniami gimnazjum...

Szok i niedowierzanie: wszyscy naocznie sprawdzili, że św Mikołaj to wcale nie bujda....

(więcej)
I... już po wakacjach!

Zapraszamy wszystkich uczniów klas 3-7 oraz II i III gimnazjum na uroczyste rozpoczęcie nowego roku w dniu 4 września 2017 r. w auli naszej szkoły. Życzymy sukcesów i wiele satysfakcji w zdobywaniu ciekawych informacji z różnych dziedzin wiedzy!

(więcej)
Żegnamy rok szkolny

Kolejny rok nauki za nami. Dziś uroczyste zakończenie roku szkolnego. Dla uczniów klas III - ostatnie w murach naszej szkoły. Najlepsi gimnazjaliści odebrali nagrody z rak pani dyrektor Urszuli Moryc i wychowawców. Gratulowano także rodzicom. Uczniowie po raz kolejny oczarowali nas swoim perfekcyjnym angielskim podczas spektaklu opartego na motywach opowieści o Harrym Potterze. Były też chwile wspomnień, wzruszające podziękowania i życzenia oraz upominki od młodszych kolegów. Aż łezka zakręciła się w oku... Jesteśmy przekonani, że po takim pożegnaniu nasi absolwenci o nas nie zapomną i będą nas odwiedzać. A zatem - do zobaczenia!

(więcej)
Piknik Naukowy

"Naj­piękniej­szą rzeczą, ja­kiej możemy doświad­czyć, jest ocza­rowa­nie ta­jem­nicą. Jest to uczu­cie, które stoi u ko­leb­ki praw­dzi­wej sztu­ki i praw­dzi­wej nauki. Ten, kto go nie zna i nie pot­ra­fi się dzi­wić, nie pot­ra­fi doz­na­wać zachwy­tu, jest mar­twy, niczym zdmuchnięta świeczka." (Albert Einstein) - 10 maja nasi gimnazjaliści odkrywali przed uczniami zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej tajniki fizyki i chemii. Na twarzach gości widać było zdumienie, zachwyt i ogromne zainteresowanie. Kto wie, może jest wśród nich przyszły odkrywca?

(więcej)
Spotkanie z pisarką Panią Joanną Fabicką

Zaprosiliśmy do szkoły Joannę Fabicką – autorkę ciekawych książek dla młodzieży i całkiem dorosłych czytelników. Pani Joanna okazała się być świetną gawędziarką, a przede wszystkim niezwykle serdecznym, wrażliwym człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru. W cyklu powieściowym o Rudolfie Gąbczaku i jego zwariowanej rodzinie udowadnia, że humor (czasami absurdalny) pozwala dystansować się od wielu trudnych sytuacji, w których bywamy - niezależnie od wieku. Zainteresowanie czytelników sprawiło, że autorka stworzyła niemalże sagę Gąbczaków (5 tomów). Porusza w niej istotne probl

(więcej)
Happy Easter!

Życzymy radosnych, wyjątkowo udanych Świąt Wielkanocnych oraz prawdziwego relaksu w wiosennej atmosferze wśród przyjaciół i najbliższych!

(więcej)

Newsletter: go

Partnerzy