Wycieczki

Barcelona

Na przełomie maja i czerwca udaliśmy się na tradycyjną wycieczkę do jednego z zagranicznych miast. Tym razem wybór padł na Barcelonę!

Stolica Katalonii powitała nas ciepłym, wilgotnym powietrzem. Z uwagi na późną porę przylotu, bezpośrednio po lądowaniu udaliśmy się w drogę do hotelu, gdzie wzięliśmy prysznic i szybko położyliśmy się spać, by wypocząć przed kolejnymi dniami pełnymi atrakcji.

Następnego poranka postanowiliśmy zwiedzić Barcelonę z pokładu autobusu. Po drodze robiliśmy oczywiście przystanki.  W ten sposób odwiedziliśmy muzeum sztuki współczesnej poświęcone Joanowi Miró oraz słynny stadion Camp Nou wraz ze zlokalizowanym na nim muzeum na temat historii klubu FC Barcelona.  Z kolei wieczorem udaliśmy się na pokaz magicznych fontann u podnóża wzgórza Montjuic, który zrobił na nas naprawdę ogromne wrażenie.

Drugiego dnia zawitaliśmy do Parku Güell zaprojektowanego przez wspaniałego architekta Antonio Gaudiego. Podczas spaceru towarzyszyła nam pani przewodnik, która w języku angielskim przybliżyła nam wiele interesujących informacji na temat zastosowanych rozwiązań i historii tego miejsca. Kolejną atrakcją był zjazd kolejką ze wzgórza Montjuïc. Dzięki temu zobaczyliśmy panoramę Barcelony w pełnej okazałości. Wspaniały widok niejednemu zapierał dech w piersiach! Koniec dnia spędziliśmy na sportowo, odbywając wycieczkę rowerową ulicami stolicy Katalonii.

Nazajutrz postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej twórczości Gaudiego. W centrum naszego zainteresowania znalazły się Casa Milá (La Padrera) i Sagrada Familia. Zwłaszcza wciąż nieukończona bazylika  zdobyła nasze serca swoim ogromem, dokładnością z jaką zostały wykonane nawet najmniejsze szczegóły, a także barwnymi witrażami. Każdy, kto odwiedza Barcelona, powinien się tam udać, by przekonać się na własne oczy o wyjątkowości tego miejsca.

Długo wspominać będziemy też dzień czwarty naszego pobytu w stolicy Katalonii. Właśnie wtedy odwiedziliśmy jedną z miejscowych szkół, gdzie mieliśmy okazję przekonać się, jak wygląda edukacja na południu Europy. Duże wrażenie zrobiło na nas wyposażenie placówki. Nie zabrakło też okazji do rozmowy z miejscowymi uczniami, oczywiście w języku hiszpańskim! Na zakończenie naszej wizyty przedstawiciele szkoły sprezentowali nam przykładową książkę do nauki języka hiszpańskiego, której używają podczas lekcji. Nie możemy się doczekać aż stawimy czoła temu wyzwaniu! Dalszą część dnia spędziliśmy na mieście, opalając się na plaży i spacerując wzdłuż najpopularniejszej ulicy Barcelony – La Rambla. Wieczorem z kolei uczestniczyliśmy w pokazie flamenco.

W końcu nadszedł ostatni dzień, który upłynął równie szybko, jak wszystkie poprzednie. Na początku gra terenowa, później wizyta na bazarze miejskim La Boqueria, zakup pamiątek w pobliskich sklepikach i… trzeba było wracać do domu! Ze złamanym sercem pożegnaliśmy słoneczną Barcelonę, która zapewniła nam moc wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Mamy jednak nadzieję, że jeszcze kiedyś tu powrócimy!


Wycieczki
Uczestniczyliśmy w ważnym wydarzeniu

Wizyta w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w ramach projektu edukacyjnego „Raport 2016: Sprawiedliwi wśród Narodów Świata” z pewnością pozostanie w naszej pamięci. Wprowadzający wykład o Janie Karskim pozwolił nam lepiej zrozumieć film „Karski & The Lords of Humanity”. Ten wstrząsający dokument z jednej strony mówi o wielkim sercu i odwadze Jana Karskiego usiłującego zatrzymać zbrodniczą machinę, a z drugiej stronyo jego bezsilności wobec tytułowych władców ludzkości, którzy nie potrafili przerwać Holocaustu. Razem z

(więcej)
Obóz integracyjny klasy I za nami

Zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego klasa I SE pojechała wraz z wychowawcą na kilkudniowy obóz integracyjny do położonego w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej ośrodka szkoleniowego „Leśna Radość”. I lasu i frajdy było co niemiara! Uczniowie wspinali się, pływali kajakami, grali w palanta, strzelali z łuku, rzucali i podejmowali wyzwania, a nawet w wersji analogowej, na świeżym powietrzu łapali całkiem realne pokemony! A wszystko to dzięki ogromnemu zapałowi, entuzjazmowi oraz kreatywności młodych uczestników wycieczki. Oby energii starczyło im na kolejne miesiące! Trzymamy kciuki za nasze „pierwszaki”.

(więcej)
Zielona szkoła 2016 w Pieckach

W dniach 9-13 maja uczniowie klasy VI ASP oraz gimnazjaliści SE opuścili szkolne mury, by wybrać się w podróż do Piecek na Mazurach, gdzie zorganizowana została tegoroczna zielona szkoła. Uczestnicy wyprawy postawili na aktywny wypoczynek. O tym, co działo się w ciągu tych kilku dni, długo można by opowiadać… Wystarczy wspomnieć, że uczniowie w tym czasie skorzystali z możliwości przejażdżki motorówką, stoczyli walki sumo w specjalnych dmuchanych strojach, spędzili parę godzin w parku linowym i na ścianie wspinaczkowej, odwiedzili Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, zwiedzili Twierdzę Boyen… Nie zabrakło również pieszych wędrówek prowadzących pr

(więcej)
Gimnazjaliści na wymianie w Niemczech

W dniach 24-29 kwietnia piątka uczennic naszej szkoły wzięła udział w wymianie międzynarodowej ze szkołą Augustum-Annen-Gymnasium Gӧrlitz w Niemczech. Wyjazd został dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Zaraz po przybyciu dziewczynki zostały odebrane z dworca przez rodziny gospodarzy, by spędzić wieczór na pogawędkach w języku niemieckim, a także, w przypadku trudności w porozumiewaniu się, angielskim i polskim, gdyż partnerki wymiany z Niemiec uczą się naszego języka ojczystego w szkole. W poniedziałek od rana uczennice SE zostały przywitane w gabinecie dyrektora miejscowego gimnazjum, aby potem niezwłocznie udać się na za

(więcej)
Wycieczka do Warszawy

9 października wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Pierwszym przystankiem w naszej podróży po stolicy było Muzeum Historii Żydów Polskich (POLIN). Spędziliśmy tam blisko dwie godziny, mieliśmy więc czas, by gruntownie poznać 1000-letnią historię obecności judaizmu w naszym kraju. Później udaliśmy się na starówkę, gdzie zjedliśmy obiad i - korzystając ze sprzyjającej pogody - odbyliśmy długi jesienny spacer. Następnie odwiedziliśmy wystawę „Pompeje” zorganizowaną na Stadionie Narodowym. Ekspozycja ta jest rekonstrukcją antycznych Pompejów sprzed wybuchu Wezuwiusza w 79 roku naszej ery. Na wszystkich z nas wywarła duże wrażenie! Korzy

(więcej)
Gimnazjaliści na wyjeździe integracyjnym w Podlesicach

Początek nowego roku szkolnego dla pierwszoklasistów z gimnazjum przy Szkole Europejskiej to czas, kiedy organizowany jest tradycyjny wyjazd integracyjny! W tym roku cztery wrześniowe dni spędziliśmy w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w miejscowości Podlesice. Już w czwartek, pierwszego dnia wyjazdu, czekały na nas spore atrakcje. Po przyjeździe na miejsce, zjedzeniu obiadu i krótkim odpoczynku udaliśmy się na rajd rowerowy! Trzygodzinna przejażdżka wszystkim dała się mocno we znaki. Po powrocie do ośrodka i zjedzeniu kolacji nie mieliśmy dość, zagraliśmy jeszcze w piłkę nożną i siatkówkę. Rozpoczęliśmy również prace nad projektem prezentacji

(więcej)
Gimnazjaliści z wizytą w stolicy

Jednodniowy wypad naszych gimnazjalistów do Warszawy obfitował w wiele atrakcji. Najpierw skierowali się na ulicę Wiejską, gdzie zwiedzili Kancelarię Sejmu i Senatu. Była to też okazja, by poznać historię polskiego parlamentu oraz nawiązać bezpośredni kontakt z politykami. Uczniowie spotkali się z wywodzącym się z Łodzi senatorem Maciejem Grubskim oraz ucięli pogawędkę z kandydatem na prezydenta RP Januszem Korwinem-Mikke. Byli też świadkami krótkiego wywiadu telewizji TVN z posłami na korytarzu parlamentu. Druga część dnia upłynęła pod znakiem zwiedzania Starego Miasta. Duże wrażenie zrobił wystawiony nieopodal Pałacu Prezydenckiego Cadil

(więcej)
TYM RAZEM PARYŻ...

W czerwcu, tuż przed zakończeniem roku szkolnego, w ramach programu „Zwiedzamy stolice europejskie”, wybraliśmy się na pięciodniową wycieczkę do Paryża. Mieliśmy szczęście: samolot oszczędził nam turbulencji oczekiwanych przez niektórych z duszą na ramieniu :).

(więcej)

Strona: 12

Newsletter: go

Partnerzy