Matura

Matura międzynarodowa

Ponad 1000 wyższych uczelni w ponad 47 krajach świata uznaje międzynarodową maturę, czyli International Baccalaureate. Przygotowuje do niej ponad 1400 szkół na świecie - zarówno publicznych jak i prywatnych.
Dnia 07.04.2006 r. Szkoła Europejska w Łodzi została wpisana do rejestru międzynarodowych szkół uprawnionych do realizacji programu IB i przeprowadzenia egzaminu maturalnego, na podstawie którego uczniowie uzyskują wstęp na prestiżowe uczelnie na świecie.

Celem nauczania i wychowania w szkole IB jest holistyczna edukacja i wykreowanie człowieka na miarę zjednoczonego świata XXI wieku. Program IB promuje wzajemne zrozumienie między narodami i ułatwia uczniom geograficzną i kulturową mobilność, bez względu na przynależność narodową czy państwową.

Założenia programowe International Baccalaureate stanowią kompromis pomiędzy systemem nauczania preferującym głęboką specjalizację, a nauczaniem ogólnym. Jednym z podstawowych elementów jest zachowanie właściwych proporcji między ilością informacji, a umiejętnością operowania nimi.

W systemie IB uczeń sam wybiera po 1 przedmiocie z 6 grup przedmiotowych. Oto przedmioty do wyboru, realizowane w Szkole Europejskiej:

Grupa 1: JĘZYK A - pierwszy język (zwykle ojczysty)
Grupa 2: JĘZYK B - drugi język (w naszej szkole jęz. angielski, który jest jednocześnie językiem wykładowym)
Grupa 3: NAUKI SPOŁECZNE - geografia, historia, ekonomia
Grupa 4: NAUKI EKSPERYMENTALNE - chemia, fizyka, biologia
Grupa 5: NAUKI MATEMATYCZNE - podstawy matematyki, matematyka
Grupa 6: PRZEDMIOT DO WYBORU - trzeci nowożytny język obcy (np. j. niemiecki lub francuski ) lub drugi wybrany przedmiot z grupy 3, 4
Uczeń wybiera nie mniej niż trzy przedmioty na wyższym poziomie wymagań (Higher Level - HL) i nie więcej niż trzy na niższym poziomie wymagań (Subsidary Level - SL).

W przypadku poziomu SL (niższy poziom wymagań) to mniejsza ilość materiału i nieco łatwiejsze pytania na egzaminie końcowym . Różnica ta związana jest również z liczbą godzin danego przedmiotu w tygodniu. W polskiej szkole, z uwagi na to, że lekcja trwa 45 minut (w szkołach IB jest to zwykle 60 minut), tygodniowa liczba godzin przedmiotu HL wynosi najczęściej 6, a przedmiotu SL tylko 4.

Obowiązkowe dla wszystkich uczniów są trzy komponenty programu:

EE (The Extended Essay) , TOK (Theory of Knowledge) i CAS (Creativity, Action, Service).

EE - The Extended Essay - to samodzielna praca maturalna - w rodzaju pracy dyplomowej - z wybranego przedmiotu (4000 słów), oceniania zewnętrznie przez IBO. W ramach tej pracy uczeń poświęca się precyzyjnemu zbadaniu wąskiego fragmentu interesującego go przedmiotu, z całym wymaganym rygorem akademickim przewidzianym dla tej dyscypliny.
TOK - Theory of Knowledge - to przedmiot interdyscyplinarny. Jego celem jest pokazanie uczniom logicznych i racjonalnych podstaw naszej wiedzy, subiektywnych i ideologicznych przesłanek naszych przekonań oraz rozwinięcie krytycznej refleksji nad własnym poznaniem i uczeniem się.
CAS (kreatywność, działanie, służba) to element programu IB, który ma na celu rozwinięcie:
-umysłu (Creativity)
-sprawności fizycznej (Action)
-wrażliwości społecznej (Service)
Aby zaliczyć CAS, uczniowie podejmują działania artystyczne, organizacyjne, sportowe oraz prace społeczne.

Matura
Theory of Knowledge

Zajęcia prowadzone w ramach modułu "Teoria wiedzy" są odbierane jako szczególnie ciekawe. Oto komentarz jednej z uczennic: " Lekcje TOKu zdecydowanie zmieniły moje podejście do otaczającej mnie rzeczywistości. Szczególnie dobrze zapamiętałam rozdziały o sposobach poznawania świata przez ludzi – logice, percepcji zmysłowej, emocjach i języku. Analiza zalet i wad tych prób zrozumienia wszechświata uświadomiła mi, jak bardzo ograniczone są nasze możliwości poznania prawdziwej natury świata. Chociaż lekcja ta nie była zbyt pocieszająca, zdecydowanie zmien

ZASADY REKRUTACJI