Aktualności

Relacja z debaty „Eutanazja: tak czy nie?”

14 czerwca bieżącego roku w Szkole Europejskiej odbyła się debata dotycząca problematyki eutanazji zatytułowana „Eutanazja: tak czy nie?”. Aktywny udział wzięli w niej uczniowie wszystkich trzech klas naszego gimnazjum.
Formuła debaty sprzyjała merytorycznej dyskusji. Dwa trzyosobowe zespoły ekspertów - zwolenników i przeciwników eutanazji, zasiadły naprzeciwko siebie i przez 30 minut spierały się na argumenty odpowiadając na pytania moderatora. Dyskusji przysłuchiwali się pozostali uczniowie stanowiący tak zwane audytorium, którzy po pierwszej, zasadniczej części debaty mogli przez 15 minut zadawać pytania ekspertom, jak i wyrazić swoje zdanie na temat dyskutowanych problemów.

Dyskusja była żywa, a jej przebieg świadczył o dobrym przygotowaniu biorących w niej udział. Na szczególną uwagę, jak i szczególną pochwałę, zasługuje postawa ekspertów. Po stronie zwolenników eutanazji argumentami „jak z rękawa” strzelali: Karola Kurczewska, Jakub Dudarewicz oraz Kamil Wójcik. Pod żadnym względem nie ustępowali im przeciwnicy: Zuzanna Raczkowska, Agnieszka Wichman oraz Alicja Frączek.

Należy żywić nadzieję, że takie i podobne debaty będą odbywać się w naszej szkole cyklicznie. Kształtują one w naszych podopiecznych umiejętność argumentacji, prowadzenia kulturalnej dyskusji, a przede wszystkim skłonią do refleksji nad fundamentalnymi problemami etycznymi współczesności.
Aktualności
Język polski w programie IB

Język polski to jedyny przedmiot w programie Matury Międzynarodowej, który nie jest wykładany po angielsku. „Polish A1” w niczym jednak nie przypomina zwyczajnych lekcji polskiego!

(więcej)
Dlaczego warto mieć dyplom IB?

ŚWIAT: Otwiera drzwi do najlepszych uniwersytetów świata: jest honorowany przez brytyjski Oxford oraz Cambridge, a dobre wyniki na maturze ułatwiają ap

(więcej)
Być studentką w Aberdeen...

Ola, tegoroczna najlepsza absolwentka naszego liceum IB studiuje w Aberdeen. Oto fragment listu, jaki od niej otrzymaliśmy:

(więcej)
Pełną parą....

Zmagania egzaminacyjne trwają: są chwile zachwytów, ale też i konsternacji... Wiemy, że dacie radę - tylko się wyśpijcie!

(więcej)
Do zobaczenia na maturze...

Jedenaścioro wspaniałych: Agnieszka, Ola, Ala, Piotr, Kuba, Michał, Hubert, Amir, Patryk, Maksym, Mikołaj. Wykonali tyle doświadczeń, że sam Einstein złapałby się za głowę. Poezję interpretowali tak, że sam Iwaszkiewicz by zaniemówił. Ich angielszczyzna samą Elżbietę II stawia do kąta. 30 kwietnia 2014 r. otrzymali świadectwa ukończenia liceum… i odeszli. W dorosłość. No… prawie. Jeszcze tylko najdłuższa sesja w ich życiu – maturalna, niespoko

(więcej)
To już maj - co słychać u maturzystów

Sesję egzaminacyjną rozpoczęliśmy w lutym – oddaniem pracy dyplomowej (Extended Essay) z wybranego przez siebie przedmiotu oraz prac zaliczeniowych (są to tzw. „Internals”, pisane w trakcie półtorarocznej nauki).

(więcej)
Matura tuż, tuż...

W maju po raz kolejny nasi licealiści będą walczyć o dyplom matury międzynarodowej IB. W przyszłym tygodniu rozpoczynają się 'mock exams' - sprawdzające ostateczne przygotowanie przed majowymi egzaminami maturalnymi. Trzymamy mocno kciuki! Dlaczego dyplom IB cieszy się najwyższym uznaniem w świecie? Uczniowie zyskują prawdziwe międzynarodowe wykształcenie, a w konsekwencji 'international understanding', czyli rozumienie innych kultur, języków oraz umiejętność analizowania problemów z wielu punktów widzenia. Jedną z ważniejszych części programu stanowi Extended Essay, praca o objętości do 4000 słów, z dowolnie wyb

(więcej)
MUN -Obrady Narodów Zjednoczonych z udziałem maturzystów

Nasi maturzyści wzięli aktywny udział w trzydniowych, międzynarodowych modelowych obradach ONZ - SilMUN (Silesian Model United Nations), prowadzonych w języku angielskim - które odbyły się w Opolu, w styczniu tego roku. Spotkali się z rówieśnikami z Włoch, Białorusi i Polski, reprezentując Grecję oraz Izrael w symulowanych debatach. Każdy nasz uczeń wchodził w skład innej rady debatującej nad problemami rangi światowej, jak np. nielegalny handel ludźmi czy konflikt w Syrii. Celem obrad było znalezienie rozwiązania dla owych problemów, które mogło być demokratycznie zaakceptowan

(więcej)

Newsletter: go

Partnerzy