Oferta programowa liceum na rok 2014/15

Klasa pierwsza - dwujęzyczna (jęz. wykładowe: polski i angielski).
 Pod koniec tej klasy można dokonać wyboru :
       a/ programu matury polskiej -  z profilem dwujęzycznym (w klasie II i III)
       b/ programu matury miedzynarodowej –  z wykładowym jęz. angielskim (w kl.  II i III)
Ad a/ - w programie matury polskiej:
1. rozszerzenia przedmiotowe (profile) przygotowujące do studiów z zakresu m.in.:   lingwistyki, medycyny,  informatyki z robotyką,  ekonomii,  prawa, psychologii, biotechnologii
2. doskonalenie w zakresie znajomości języków obcych na poziomie od B1- C2.  Przygotowanie do egzaminów międzynarodowych z trzech języków obcych.
3. możliwość zdawania dodatkowej części egzaminu maturalnego w jęz. angielskim (poziom podstawowy przedmiotu)  i uzyskania dodatkowych punktów na świadectwie
Ad b/ - w programie matury międzynarodowej:
Uczniowie  zyskują:
  •  najwyższy poziom biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim na poziomie C2 oraz m.in.:
  •  rozszerzenia profilowe w zakresie trzech wybranych przedmiotów oraz poziom standard w zakresie trzech pozostałych wybranych przedmiotów,
  • udział w zajęciach teorii wiedzy (TOK), wprowadzających podstawy logiki i metodologii nauki,
  • cenne doświadczenia w zakresie działań  o charakterze badawczym z wybranego przedmiotu oraz umiejętność ich opisywania językiem naukowym w pracy dyplomowej (Extended Essay)
  • prestiżowy dyplom IB Diploma,  umożliwiający kontynuację nauki m.in. na znaczących uczelniach świata bez  egzaminów wstępnych, z możliwością uzyskania stypendium akademickiego już od pierwszego roku studiów.
Szczegółowy program IB na stronie www.szkolaeuropejska.pl
Liceum Szkoły Europejskiej oferuje ponadto:
a. indywidualne zajęcia rozszerzające i uzupełniające (z wykładowcami wyższych uczelni)
b. wspólne zajęcia ze studentami wybranych kierunków w ramach współpracy między szkołami.
c. przygotowanie do udziału w konkursach i olimpiadach,
d. uzyskanie europejskiego certyfikatu technologii informacyjnej (ECDL)
e. naukę pływania, samoobrony, tenisa ziemnego, jazdy konnej oraz tańca towarzyskiego,
f. wyjazdy turystyczne z cyklu "Zwiedzamy stolice europejskie",
g. wycieczki krajoznawcze oraz obozy żeglarskie i sportowo-rekreacyjne,
h. udział w kursie nurkowania (OPEN WATER DIVER PADI)
i.  uzyskanie samochodowego Prawa Jazdy

Program Liceum Szkoły Europejskiej

Zapraszamy do zapoznania się z aktualnym programem naszego liceum, do pobrania w pliku poniżej. Pierwsza faza rekrutacji na rok szkolny 2016/17 potrwa do końca maja 2016 r.

Theory of Knowledge (moduł programowy)

Fascynujący przedmiot: TEORIA WIEDZY - czym jest jeden z ważnych modułów programu IB? (czytaj wiecej...)

Theory of Knowledge - komentarze

Komentarze uczniów po kilku miesiącach zajęć modułu THEORY OF KNOWLEDGE: (czytaj wiecej...)

Fizyka w IB to nie tylko wzory...

„Wkuwanie” zawiłych wzorów przyprawia cię o zawrót głowy? Chciał(a)byś wreszcie zrozumieć, jak działają nowoczesne technologie? A może wolisz coś z fizyki medycznej, astrofizyki, komunikacji, teorii względności lub fizyki wysokich energii? Wszystko jasne: kurs w fizyki w programie matury międzynarodowej to coś dla ciebie! Koniec z zawiłymi teoretycznymi rachunkami, zamiast nich – samodzielnie planowane doświadczenia! Przykład? Pomiar charakterystyki rozładowywania kondensatora – uwieczniony na zdjęciu.

Matura z ekonomii? Tylko w IB!

Czy Bill Gates - młody student - może być naszym wzorem? Jak założyć firmę i zarabiać tzw. wielkie pieniądze? Od czego zależy sukces ekonomiczny? Jakie mechanizmy gospodarcze rządzą rynkiem i wpływają na nasze codzienne życie? Wśród wielu możliwości, które daje program matury międzynarodowej IB jest gratka dla wielbicieli giełdy, indeksów, rozwoju gospodarczego… matura z ekonomii! Jeśli myślisz, że będziesz wkuwał martwe terminy

Lekcja geografii – Case studies (przykład)

Zajęcia geografiii w klasie matury międzynarodowej mają nieco inny charakter niż w programie polskiej matury. Akcent nie jest stawiany na wiedzę encyklopedyczną (np. typy gleb czy strefy klimatyczne - omawiane w poprzednich klasach). Koncentrujemy się na bieżących problemach naszego globu i - analizując konkretne przykłady ze świata (tzw.case studies) -poznajemy przyczyny i skutki różnych zjawisk, rozważamy ich konsekwencje i szukamy rozwiązań. Lekcja prowadzona jest całkowicie w języku angielskim. Opis lekcji w plikuponiżej:

Extended Essay

Jedną z ważniejszych części programu IB stanowi Extended Essay, praca o objętości do 4000 słów, z dowolnie wybranego przedmiotu nauczanego w szkole (niekoniecznie zdawanego na maturze). Esej tworzony jest stopniowo w ciągu trzech semestrów, jego temat jest dowolny, priorytetem jestprzeprowadzenie własnych badań przez ucznia. W poprzednich latach w naszej szkole powstało wiele interesujących prac, np. z dziedziny biologii. Oto fragmenty jednej z nich:

Założenia programowe (metoda CLIL)

Program nauczania dwujęzycznego opracowany przez Szkołę Europejską - z językiem angielskim jako drugim językiem wykładowym - jest dla ucznia szansą uzyskania ponadstandardowych umiejętności, które mogą znacząco wpłynąć na kształt jego przyszłej kariery edukacyjnej i zawodowej. Wyposażeni w odpowiednie kompetencje,

Strona: 12