Biblioteka

Klub Przyjaciół Biblioteki

Zimowe ferie trwają, za oknami szaro, a wieczory wciąż długie?Tych, którzy nie szusują na nartach, zaliczyli codzienny spacer ? zachęcamy do czytania książek.
Małgorzata Musierowicz ?Ida Sierpniowa?

       Wybrałem do zrecenzowania tę książkę, ponieważ kilkoro moich przyjaciół przeczytało ją i polecili mi jako dobrą, ciekawą i pouczającą lekturę. Zaintrygował mnie już sam jej tytuł.
        Akcja powieści rozgrywa się w ciężkich czasach PRL-u, kiedy w sklepach były ogromne kolejki, a większość produktów była niedostępna. Choćby z tego powodu książka jest ciekawa dla naszego pokolenia, gdyż żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości. 
        Utwór opowiada o losach dziewczyny Idy Borejko, która jest nastolatką borykającą się z typowymi problemami i kompleksami wieku dojrzewania. Lektura opowiada o tym, w jak niezwykły sposób Ida spędziła ostatni miesiąc wakacji - sierpień - w swoim rodzinnym mieście. 
        Autorka trafnie oddała uczucia i myśli bohaterki, dotyczące jej urody i tego, co o niej sądzą inni. Ida uważa, że jest brzydka i wszyscy mają ją za ?dziwadło?. Tak naprawdę jest osobą uczuciową, która potrafi współczuć i nigdy nikomu nie odmówi pomocy. Według mnie Ida jest człowiekiem, który potrafi zawsze znaleźć wyjście z sytuacji i wskazać innym lepszą drogę.
        M. Musierowicz świetnie naśladuje styl rozmów ludzi w młodym wieku. Dialogi pisane są slangiem młodzieżowym i dzięki temu książka jest bliska moim rówieśnikom. Jedyne, co mnie razi ? to zbyt duża ilość zdrobnień.
        Moim zdaniem książka jest warta przeczytania również dlatego, że pokazuje młodych ludzi, na których można polegać i że możliwa jest przyjaźń międzypokoleniowa. 
        ?Ida Sierpniowa? jest raczej przeznaczona dla dziewczyn, ponieważ główną bohaterką jest nastolatka, która przeżywa pierwsze miłosne rozterki, ale może być interesująca również dla chłopców.
Michał Nowiczewski 
kl. I gimnazjum
 


Kai Hermann i Horst Rieck ?My, dzieci z dworca ZOO?

        Książka jest przyjacielem człowieka. Stanowi nie tylko źródło wiedzy, ale jest także świetną rozrywką wypełniającą nam wolny czas. Współczesny człowiek zabiegany, żyjący z dnia na dzień, przytłoczony codziennością i obowiązkami zapomina o tym, że książki 
są ,,okularami, przez które oglądamy świat?. 
        Trudno było mi zdecydować, które książki są dla mnie najważniejsze. Jako osoba ciekawa świata, która powoli wkracza w dorosłe życie, staram się czytać utwory o różnej tematyce. 
        Książkę ?My dzieci z dworca ZOO? można polecić zarówno młodzieży jak i dorosłym. Jest to utwór dokumentalny, powstały na podstawie rozmów młodej narkomanki Christiane F. z dwoma dziennikarzami.
        Główną bohaterka jest Niemka, Christiane, która już w wieku dwunastu lat zaczęła palić haszysz. Narkotyki szybko ją uzależniły. Z czasem zaczęła próbować takich środków jak LSD czy marihuana, aby mając zaledwie trzynaście lat sięgnąć po heroinę. Jak możemy się domyśleć, wkroczyła w świat, o którym niektórzy z nas nawet nie mają pojęcia. Z początku nocowała na dworcu jednak szybko poznała innych narkomanów, którzy pomogli jej urządzić się w ich świecie. Myślała, że odnalazła miłość i oddanych przyjaciół? 
        Wydawać by się mogło, że jest to idealny scenariusz. Żadnego nadzoru, przyjaciele, chłopak? Jednak uzależnienie jest silniejsze niż jakiekolwiek więzi międzyludzkie. Z czasem przestali się liczyć ludzie a zaczęło to, czy są oni przydatni. Najlepsza przyjaciółka odchodziła, kiedy brakowało narkotyków. Gdy wszyscy byli na ?głodzie? nie zważali na innych, wyzywali się, bili, aby gdy dostaną ,,działkę? tworzyć na nowo zgraną paczkę przyjaciół.
         Chłopak Christiane, Detlef, zarabiał sprzedając swoje ciało na dworcu ZOO. Nie chciał, aby taki los czekał Christiane. Starał się ją chronić, jednak z czasem, gdy zabrakło pieniędzy Christiane zaczęła zarabiać z własnej woli. 
        Ta młoda para chciała dla siebie lepszego życia. Kilka razy wspólnie próbowali skończyć z nałogiem. Raz pomogła im w tym mama dziewczyny. Zamknęła ich w pokoju, podając tylko jedzenie i picie. Tak przebiegło ich pierwsze, nieudane odtrucie. Kolejne próby także były bezskuteczne. Dopiero, gdy umarła najbliższa przyjaciółka Christiane, Babsi (była wówczas najmłodszą ofiarą heroiny w Berlinie Zachodnim) dziewczyna zaczęła walkę o swoje życie. Była zdana tylko na siebie. Chociaż kochała swojego chłopaka, musiała zerwać wszystkie kontakty z środowiskiem narkomańskim, ponieważ wiedziała, że jest to jedyna droga ucieczki. Ze złamanym sercem i ,,na głodzie? uciekła do babci na wieś, gdzie z dala od ?starych przyjaciół? udało jej się wygrać z nałogiem. 
        Książka ta skłania do wielu głębszych przemyśleń, zastanowienia się nad światem i własnych zachowaniem. Dzięki niej możemy dostrzec plusy sytuacji, w której się znajdujemy. Może być wskazówką jak postępować i jak uporać się z przeciwnościami losu. Całkowicie zgadzam się z P.W. Emmersonem, który twierdzi, że: ?Człowiek kochający książki jest bogatszy od innych. Czasem przeczytanie jakiejś książki stanowi o losie człowieka.? 

Anna Marynowska
kl. II gimnazjum

                                                                                                     
Dorota Terakowska ?Poczwarka?


        ?Poczwarka? jest to powieść obyczajowa współczesnej polskiej pisarki - Doroty Terakowskiej, autorki takich książek jak: ?Córka Czarownic?, ?Ono?, ?Samotność Bogów? czy ?Tam, gdzie spadają Anioły?. Pisarka znana jest ze wzruszających powieści, poruszających problemy rzeczywistości, których czasem nie chcemy dostrzec. ?Poczwarka?, która była bardzo popularna w 2001 roku i wtedy też otrzymała status bestsellera, należy do jednej z nich.
        Bohaterami książki są trzydziestolatkowie - Adam i Ewa. Małżeństwo, które ma ułożony dokładny biznesplan na przyszłość. W pewnym momencie ich życia pojawia się od dawna planowane dziecko, jednak nie jest ono takie, jak tego oczekiwali. Dziewczynka ma Zespół Downa. 
        Ewa z czasem poznaje dziewczynkę na tyle, że udaje jej się ją pokochać. Gdy bohaterka godzi się z tą ??nadzwyczajnością?? Marysi, Adam odsuwa się od niej i dziecka. W stan przygnębienia wprowadza nas fakt, że ojciec zdaje sobie sprawę z tego, iż można pokochać takie dziecko właśnie wtedy, gdy Myszka odchodzi? 
        Książka ukazuje, jak bogate wnętrze ma Marysia, chociaż jej ciało tworzy ??zewnętrzną skorupę??. Tak jak każde zdrowe dziecko snuje marzenia, ale nie umie się nimi podzielić z bliskimi (wypowiada się monosylabami, chociaż myśli pełnymi zdaniami). Dziewczynka fantazjuje o tym, aby tańczyć. Uwielbia muzykę słyszaną tak często z pokoju, gdzie przebywa osoba, która ją odepchnęła. 
        Ciekawym momentem książki są wyprawy Myszki na poddasze, gdzie pomaga ona Bogu stwarzać świat. Myślę, że to pokazuje jak bogatą wyobraźnię i ciekawe życie wewnętrzne mają dzieci z Zespołem Downa. Dzięki tej książce uświadomiłam sobie, że ludzi niepełnosprawnych nie należy odrzucać. Trzeba próbować ich zrozumieć. 
        Muszę przyznać, że po raz pierwszy spotkałam się z twórczością Doroty Terakowskiej i jestem bardzo pozytywnie zaskoczona. Uważam, że ?Poczwarka? jest bardzo oryginalną, interesującą, wzruszającą książką. Momentami jest też zaskakująca. Gdy już jesteśmy pewni tego, co się za chwilę wydarzy, akcja nagle zmienia bieg. 
        Uważam, że jest to doskonała lektura dla dorosłych jak i dla młodzieży. Książka aż kipi od emocji, opowiada o inności, odrzuceniu oraz o wielkiej miłości. 

Ania Ruta 
kl. I gimnazjum


Małgorzata Musierowicz ?Opium w rosole"

      Przyjaźń, miłość i rodzina są wartościami ponadczasowymi. Potwierdza to książka Małgorzaty Musierowicz pt. "Opium w rosole". Dzieło to bardzo przypadło mi do gustu. Zawiera elementy humorystyczne, ale pokazuje także szczere i prawdziwe emocje bohaterów. Sposób, w jaki wartości te zostały pokazane jest moim zdaniem znakomity. 
      Godne uwagi są kontrasty między postawami bohaterów. Obok dziecięcej szczerości i niewinności, autorka ukazała zawiść i złośliwość. Tajemnicza, drugoplanowa postać Genowefy, pokazuje nam proste, ale piękne zachowania i marzenia dzieci. To ona tworzy całą historię  i ma wpływ na ciąg wydarzeń. Jej "znajoma", piękna i zarozumiała Matylda, choć dużo starsza, bezustannie odkrywa swoją głupotę. Nie można nie zauważyć jej wyrachowania i egoizmu. 
      Akcja książki rozgrywa się w zimowym, pokrytym śniegiem Poznaniu, w trudnych dla Polski czasach PRL-u. Realia tamtych czasów przemawiają do czytelnika. Autorka trafnie opisała ówczesne problemy i relacje międzyludzkie. Wartości wyznawane przez większość bohaterów zdobyły moje uznanie. Chociaż mieli trudności ze zdobyciem żywności - stojąc po nią w kolejkach i wyczekując godzinami - potrafili czerpać radość z życia, cieszyła ich każda kupiona rzecz. A miłość, przyjaźń i rodzina były dla nich najważniejsze.
      Z każdą kolejną stroną lektury bohaterowie stawali mi się coraz bliżsi. Wczułam się i zaangażowałam w ich historię. To dlatego książka ta jest lubiana i popularna wśród młodzieży.   Utwór "otwiera oczy" na świat, problemy i emocje innych. Zainteresowałaby ludzi uczuciowych i wrażliwych na otoczenie. 
        Książkę tą, chociaż wyraźnie skierowana jest do młodzieży, poleciłabym również dorosłym. Dzieci także mogłyby się nauczyć "od podstaw" jak traktować swoich bliskich, jak ich nie ranić.
        Chętnie sięga się też po inne książki z cyklu ?Jeżycjada?. Opowiadają różne, niezwiązane ze sobą historie, ale łączy je humorystyczny język pisarki.

Katarzyna Krawczyk
kl. I gimnazjum

Markus Zusak "Złodziejka książek"

        "Złodziejka książek" to utwór o wzruszającej i momentami przygnębiającej treści. Bardzo ciekawe jest to, że narratorem tej powieści jest Śmierć, która przygląda się historii dziewczynki o imieniu Liesel. Dziecko próbuje się odnaleźć w świecie hitlerowskich Niemiec, kiedy matka wysyła ją do bogatszej rodziny, aby zapewnić lepszy byt. 
        Wybrałam właśnie tą książkę, ponieważ porusza ona wiele problemów związanych z wojną, które młodzieży w dzisiejszych czasach wydają się tak oczywiste do rozwiązania. Poza tym, nic nie jest w tej książce przewidywalne, a sama narracja jest prowadzona w bardzo oryginalny sposób. Podoba mi się również to, że realia historyczne stanowią dla tej książki jedynie tło.  
         Tak wypowiadał się o niej polski poeta i publicysta, Jarosław Lipszyc: ?Kiedy narratorem czyni się Śmierć, a tematem holokaust, można spodziewać się kłopotów. Markus Zusak radzi sobie jednak znakomicie. To nie są wspomnienia, ?Złodziejka książek? nie rości sobie pretensji do oddania historycznej prawdy, tylko raczej do historycznej sprawiedliwości. Wysiłek godny zastanowienia."

Alicja Pawłowska
kl.II gimnazjum


Nasza najwierniejsza recenzentka Ola Tarka z 3. klasy gimnazjum zachęca do przeczytania sagi Roberta Jordana. Cykl "Koło czasu" - to wielka przyjemność dla miłośników literatury fantasy. Przejdź do recenzji...

Biblioteka
Ola Tarka z 2. klasy Recenzje

Nasza najwierniejsza recenzentka Ola Tarka z 3. klasy gimnazjum zachęca do przeczytania sagi Roberta Jordana. Cykl /Koło czasu/ - to wielka przyjemność dla miłośników literatury fantasy. RECENZJA Zapewne większość uczniów nie przepada za starymi książkami, które stylem pisania czasami za bardzo przypominają szkolne lektury. Jednak fakt, że coś zostało napisane w poprzednim wieku, nie znaczy, że automatycznie nie daje się czytać. Dobrym przykładem potwierdzającym tę regułę jest cykl ?Koło czasu? (w oryginale ?Wheel of Time?) autora ukrywającego się pod pseudonimem Robert Jordan. Jest to fantasy z lat 80., które ma już ponad 1

(więcej)
Światowy Dzień Książki

W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. W Katalonii 23 kwietnia zgodnie z długą tradycją kobiety obdarowywane są czerwonymi różami, a mężczyźni otrzymują książki (zwyczaj godny naśladowania). W 1995 roku UNESCO ustanowiła Międzynarodowy Dzień Książki celebrowany dziś niemalże na całym świecie. Tego dnia dużo mówi się o książkach w mediach, w księgarniach można je kupić w atrakcyjnych cenach, organizuje się imprezy promujące czytanie. My również pamiętaliśmy o święcie i przygotowaliśmy w bibliotece wystawę naszych ulubionych tytułów. Uczniowie i nauczyciele pokazali książki, które z r

(więcej)
Regulamin

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem naszej biblioteki... I. Korzystanie z wypożyczalni i czytelni. Korzystanie z biblioteki jest bezpłatne. Prawo do korzystania z biblioteki mają wszyscy pracownicy Szkoły Europejskiej oraz uczniowie wraz z rodzicami. Czytelnik ma obowiązek zapoznać się z regulaminem ? zapisanie się do biblioteki jest równoznaczne ze zobowiązaniem do przestrzegania wszystkich punktów regulaminu. Czytelnik jest zobowiązany do powiadomienia biblioteki o zmianie adresu i telefonu. W bibliotece obowiązuje zachowanie ciszy oraz zakaz picia i jedzenia. Torby należy pozostawić na p

(więcej)

Zapraszamy do regularnego korzystania z bogato wyposażonej biblioteki szkolnej, gdzie znajdziecie wiele cennych publikacji, najnowsze czasopisma popularno-naukowe i publicystyczne, dzieła znanych pisarzy w oryginale a także mnóstwo pomocy naukowych w formie atlasów czy encyklopedii (np Britanica). Godziny otwarcia: poniedziałek – czwartek 7:30 – 20:00 piątek 7:30 – 16:00 Kontakt: biblioteka@szkolaeuropejska.pl NASZE ZBIORY

(więcej)

Newsletter: go

Partnerzy