4 kwietnia br. udaliśmy się na „Wieczór Frankofonii” zorganizowany przez XIII LO w Łodzi. Impreza odbyła się w siedzibie ŁDK. „Wieczór Frankofonii” rozpoczął się o godzinie 18. przedstawieniem w języku francuskim.

Spektakl był bardzo interesujący, a uczennice XIII LO pięknie mówiły po francusku. Mogliśmy wiele się nauczyć. Następnie odbyła się degustacja potraw francuskich. Mogliśmy skosztować mnóstwo specjałów, od ciast, przez bagietki aż po sery pleśniowe. Dzięki temu wyjściu mogliśmy bliżej poznać kulturę i mentalność Francuzów.
SIJANA
W piękne sobotnie popołudnie wybraliśmy się na Wieczór Frankofonii, który odbył się w Łódzkim Domu Kultury przy ulicy Traugutta. Spotkanie zaczęło się dość krótkim, za to ekspresyjnym przedstawieniem. Po niedługiej przemowie i powitaniu gości zostaliśmy zachęceni do degustowania różnorakich przysmaków. Ciasta i ciasteczka w towarzystwie koreczków z francuskim serem wyjątkowo przypadły nam do gustu, w wyniku czego resztę wieczoru spędziliśmy okupując stoliki z przekąskami. Całe wydarzenie okazało się bardzo interesujące. Przyjemna atmosfera i  doborowe towarzystwo sprawiło, że wieczór minął wyjątkowo miło.
IGOR
4 kwietnia 2009 roku poszedłem do Łódzkiego Domu Kultury, gdzie odbywał się Wieczór Frankofonii. Organizatorem całego przedsięwzięcia było łódzkie XIII Liceum Ogólnokształcące. Impreza była bardzo dobrze zaplanowana i dzięki temu spędziłem ten wieczór w ciekawy sposób. Głównym punktem programu była przygotowana przez maturzystów inscenizacja sztuki Erica Emmanuela Schmitta pt. „L’école du diable”oraz degustacja potraw francuskich. Na stołach nie zabrakło słynnych serów francuskich takich jak camembert i brie, ciast oraz oczywiście powszedniego chleba Francuzów czyli bagietki.
Podsumowując chciałbym wszystkich zachęcić do brania udziału w tego rodzaju przedsięwzięciach. Jest to dobra okazja do sprawdzenia stopnia opanowania języka, ale i też poznawania kultury innych narodów.
Pozdrawiam,
PAWEŁ CZAPSKI