Z Aleksandrą Tarką – uczennicą klasy 1. IB rozmawia Elżbieta Garncarek

– Twoje prace pokazane na wystawie Sztuka nas szuka wzbudziły ogromne zainteresowanie. Dlaczego zamieniłaś zwykłą kartkę papieru, ołówek na tablet i elektroniczne pióro?

– Wbrew pozorom, malowanie w ‘digitalu’ nie jest prostsze od tradycyjnych technik, jak ołówek czy farby. Bardzo irytuje mnie, gdy ludzie lekceważą prace zrobione w komputerze, mówiąc, że to ‘fotomanipulacje’ i że do ich tworzenia nie potrzebne są żadne specjalne umiejętności.
W rzeczywistości, sposób powstawania takich rysunków nie różni się specjalnie od tradycyjnych metod – jeśli ktoś nie umie rysować na zwykłej kartce papieru, nie będzie także umiał rysować
‘w komputerze’.

– Na czym polega zasadnicza różnica między tradycyjnym a „komputerowym” rysowaniem?

– Programy do grafiki komputerowej mają niesamowity potencjał (o ile wie się, jak ich używać…) i rozpościerają przed rysownikiem zupełnie nowe możliwości. Najbardziej popularne z nich to Photoshop i Paint Tool Sai. Aby rysować na komputerze, wystarczy jedynie mieć taki program oraz tak zwany tablet. Jest to płaskie urządzenie przypominające trochę z wyglądu iPada, tylko że zamiast ekranu ma tak zwaną powierzchnię aktywną, po której można rysować dołączonym do tabletu elektronicznym piórem. Gdy przyciśniemy pióro do powierzchni aktywnej, nasz ruch jest dokładnie odwzorowywany (łącznie z siłą nacisku!) na ekranie komputera.

Przestawienie się z rysowania zwykłym ołówkiem na tablet jest dość trudne, ponieważ jest między nimi jedna zasadnicza różnica. Zawsze gdy rysujemy, patrzymy się na kartkę papieru przed nami, cały czas mając przed oczami ołówek. Tymczasem rysując na tablecie, musimy nauczyć się nie śledzić wzorkiem ruchów naszej dłoni, tylko patrzeć na ekran, gdzie pojawia się obraz. Gdy pierwszy raz wypróbowywałam mój tablet, przysporzyło mi to bardzo dużo kłopotów. Z początku taki sposób rysowania wydaje się nienaturalny i ciężko jest wcelować w konkretne miejsce na naszej wirtualnej kartce (powierzchnia aktywna tabletu nie jest proporcjonalnie identyczna w stosunku do ekranu naszego komputera, zwłaszcza jeśli jest on panoramiczny). Jednak w moim przypadku wystarczyło kilka dni ćwiczeń i bez większego trudu udało mi się opanować swobodne poruszanie piórem.

– Wymieniłaś same trudności, a czy są jakieś plusy  tej nowoczesnej techniki?

– Jest bardzo dużo zalet rysowania w ‘digitalu’, wymienię więc tylko te najbardziej istotne:

1) Przede wszystkim, pióro dołączone do tabletu dzięki programom graficznym może spełniać rolę zarówno ołówka, jak i nieregularnych plam farby czy pióra. Możliwości jest praktycznie nieskończoność, w Internecie można znaleźć ogromny wybór najróżniejszych końcówek, czyli tak zwanych ‘pędzli’, które pozwalają otrzymać efekt akwareli, tuszu czy zwykłego długopisu. Możemy więc pobawić się różnymi technikami, nie brudząc sobie przy tym rąk 😉

2) Jedną z najprzydatniejszych funkcji programów graficznych są ‘warstwy’. Pozwalają one na tworzenie rysunku na kilku poziomach jednocześnie, tak, że szkic, kontury i kolory znajdują się w pewnym sensie na kilku nakładających się na siebie kartkach. Jest to bardzo wygodne, gdy chcemy zmazać na przykład linie pomocnicze, które były potrzebne nam były tylko na początku pracy. Jeśli będą one na oddzielnej warstwie, zmazując je nie naruszymy reszty rysunku. Trudno to wytłumaczyć bez pokazania przykładu, ale chyba można się domyślić, że taka funkcja bardzo upraszcza życie rysownikowi. (być może procesy powstawania rysunków, które załączyłam, będą bardziej pomocne)

3) Funkcja ‘cofnij’, która działa aż do 50 ruchów w tył. Myślę, że nie trzeba tu nic dodawać (kto już kiedyś podarł lub przedziurawił swój rysunek, nieostrożnie zmazując gumką, wie o czym mówię).

4) Możemy wykonać kilka kopii naszej pracy, lub na przykład wydrukować ją komuś
w prezencie, zatrzymując jednocześnie oryginał. To może być zarówno wada, jak i zaleta, bo zawsze lepiej jest mieć namacalną wersję swojego rysunku, ale trzeba przyznać że komputerowy plik jest dużo wygodniejszy i trudniejszy do uszkodzenia (zawsze można wykonać kopię zapasową, no i na pewno nie wylejemy na niego przez nieuwagę kawy lub nie zje nam go pies).

Zakup tabletu jest najbardziej sensowny, gdy ma się już solidne podstawy w rysowaniu tradycyjnymi metodami. Można dzięki niemu bardzo szybko rozwinąć swoje umiejętności, bo ułatwia on wiele aspektów malowania i pozwala skupić się na samym procesie twórczym, bez obaw o to, że nieostrożnym ruchem zniszczymy sobie owoc wielu godzin pracy.

– Olu, dziękujemy za szczegółowe wprowadzenie nas w świat cyfrowych obrazów i życzymy sukcesów w rozwijaniu i promowaniu talentu.