Zaprosiliśmy do szkoły Joannę Fabicką – autorkę ciekawych książek dla młodzieży i całkiem dorosłych czytelników. Pani Joanna okazała się być świetną gawędziarką, a przede wszystkim niezwykle serdecznym, wrażliwym człowiekiem z ogromnym poczuciem humoru. W cyklu powieściowym o Rudolfie Gąbczaku i jego zwariowanej rodzinie udowadnia, że humor (czasami absurdalny) pozwala dystansować się od wielu trudnych sytuacji, w których bywamy – niezależnie od wieku. Zainteresowanie czytelników sprawiło, że autorka stworzyła niemalże sagę Gąbczaków (5 tomów). Porusza w niej istotne problemy współczesnej rodziny, od koszmaru dojrzewania, poprzez inicjację seksualną, zdradę, rozwód rodziców, porażki i sukcesy, miłość i rozczarowania…

W ostatniej powieści „# me” J. Fabicka rozprawia się m.in. z mitem dobrej rodziny. Opisuje przypadek alkoholizmu w tzw. rodzinie wysoko funkcjonującej, czyli takiej, w której dorośli zajmują wysoką pozycję społeczną. Piekło współuzależnienia dotyka nie tylko współpartnerów, ale i dzieci. Wstyd przed wyjawieniem rodzinnej tajemnicy paraliżuje bliskich i dlatego nie potrafią oni sięgnąć po właściwą pomoc. Na ostatniej stronie książki autorka zamieściła wykaz instytucji, telefonów, adresów internetowych, gdzie młodzi ludzie z rodzin dysfunkcyjnych mogą i powinni szukać pomocy.
„# me” to także historia o wchodzeniu w dorosłość, o przyjaźni i rodzącej się miłości…

Pani J. Fabicka napisała również piękną opowieść pt. „Rutka” (Książka 2016 Roku), której akcja rozgrywa się na łódzkich Bałutach. Pisarka będąc łodzianką od długiego czasu mieszkającą w Warszawie, nosiła w sobie silną potrzebę powrotu do pewnego miejsca z dzieciństwa. „Rutkę” pełną magicznego realizmu można czytać na różnych płaszczyznach, w zależności od wieku, od poziomu historycznej wiedzy… Więcej nie zdradzimy, książki Joanny Fabickiej czekają na Was w szkolnej bibliotece.

Pani Joanno, dziękujemy serdecznie za podzielenie się z nami swoimi refleksjami oraz za niezwykle inspirujące spotkanie!

/oprac. E.Garncarek/